Ukraiņi aktīvi izrāda vēlmi apgūt latviešu valodu

“Mēs gribam iesaistīties un paši sevi nodrošināt,” saka kara bēgļi no Ukrainas, kas uzturas Latvijā. Vairums no atbraukušajiem jau saņēmuši uzturēšanās vīzas un aktīvi meklē iespēju strādāt. Jau pirmajās nedēļās ukraiņi izteikuši vēlmi mācīties valsts valodu, tāpēc vairākas dienas nedēļā apmeklē latviešu valodas kursus. Valodu vēlas mācīties kā bērni, tā pieaugušie.

Viena no lielākajām Ukrainas kara bēgļu grupām šobrīd reģistrēta Ventspilī. Skaits pārsniedz divus simtus. Sievietes ar bērniem, kas šobrīd uzturas Ventspils Augstskolas dienesta viesnīcā un Ventspils kempingā, jau no pirmās nedēļas ar entuziasmu un interesi apmeklē kursus latviešu valodā.

Vēlmi mācīties latviešu valodu izteikuši ukraiņu bērnu vecāki, tāpēc pilsētā apzināti pedagogi, kas varētu iemācīt valodas pamatus. Jau nākamajā nedēļā bērni no Ukrainas sāks regulāru skolas apmeklējumu, iekļaujoties klašu kolektīvos. Tur mācību saturā ir paredzēta latviešu valoda. Ventspils Izglītības pārvaldē reģistrētas jau pirmās apmaksātās darba vietas pedagogu palīgiem. “Protams, ka visiem ir vēlme atgriezties mājās un braukt atpakaļ, bet laikā, kad viņi ir šeit, jānodrošina, lai viņu būtu izglītībai pieejami un droši,” saka Ineta Tamane, Ventspils Izglītības pārvaldes vadītāja.

Kara bēgļu mītnes vietā uzrunātās ukrainietes apmeklē latviešu valodas kursus pieaugušajiem trīs reizes nedēļā. Tieši iespēja strādāt ir motivācija ātri apgūt valsts valodu jaunajā mītnes zemē. “Mēs esam darbspējīga, pateicīga, adekvāta nācija, kas nonākusi grūtos apstākļos. Es ceru, ka tie drīz beigsies. 90% cilvēku, ar kuriem es šeit kontaktējos, ir gatavi darbam un sevis nodrošināšanai,” saka Marija Primačenko, ukrainiete no Irpiņas.

Ja darba devējs vēlas piedāvāt darba iespējas iebraucējiem no Ukrainas, reģistrējot vakanci Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) vakanču portālā vai aģentūrā, jānorāda, ka tas ir piedāvājums tieši Ukrainas bēgļiem. “Runājot par valsts valodu - šobrīd tiešām nav prasības, ka būtu jāzina valsts valoda, bet tur ir darba devēja atbildība, cik tālu tas netraucē pildīt darba pienākumus,” norāda Dace Baumane, NVA pārstāve.

Strādāt Latvijā kara bēgļi šobrīd var bez obligātām valsts valodas zināšanām, nepieciešama vien vīza ar uzturēšanās termiņu līdz vienam gadam.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik