Ukrainas krīzē Latvijas drošības dienesti norāda uz riskiem no Krievijas puses

Valsts drošības dienests šodien izplatījis brīdinājumu - šobrīd, kad Ukrainai uzbrūk Krievija, Krievijas specdienesti izvērš vēl intensīvākas aktivitātes arī Latvijā. Kā tieši izpaužas uzbrukumi Latvijas kibertelpā?

Krievijas vērstā agresija Ukrainai šobrīd jau ietekmē Latviju - arvien biežāk tiek saņemti uzbrukumi Latvijas kibertelpai, kā rezultātā tiek apdraudētas valsts iestādes un Latvijas drošība kopumā. Valsts drošības dienests norāda: “Krievija attiecībā uz Latviju izvērš gan izlūkdarbības, gan plašu nemilitārās ietekmes aktivitāšu klāstu, kura mērķis ir izplatīt Latvijas sabiedrībā Kremļa interesēm atbilstošus vēstījumus, veidojot labvēlīgu attieksmi pret Krieviju un veicinot tai izdevīgu lēmumu pieņemšanu un notikumu attīstību Latvijā.”

Latvijas kibertelpa tiek apdraudēta katru dienu, bet šobrīd uzbrukumu ir vēl vairāk. Iespējams, Latvijas iestādes tiks noslogotas arvien biežāk. “Uz tā pamata var izdarīt secinājumus, ka šis kiberdraudu līmenis valstī no mērena ar pieaugošu tendenci ir kļuvis izteikti pieaugošāks,” saka Varis Teivāns, “CERT.lv” vadītāja vietnieks.

Parasti šādi uzbrukumi nav graujoši Latvijas kibertelpai, taču bīstams tas var kļūt, ja uzbrukums ir mērķtiecīgs. Tad gan sekas var būt ļoti negatīvas - iegūt kontroli. “Tas var sekmēt sekmīgu šo uzbrukumu, ka jau ir pārņemta kontrole. Tas atkal ir cita mēroga indikators, kas liek izdarīt secinājumus, kad pilnīgi noteikti kaut kas notiek jau citā līmenī,” pauž Varis Teivāns.

Krievijas un arī citu valstu interneta noziedznieku uzbrukumi ir koordinēti, proti, nevis uzbrukt un ielaist datorvīrusu jebkuram Latvijas iedzīvotājam, bet gan valsts iestādēm. Runājot par uzbrukumu izpausmēm, Varis Teivāns ReTV saka - tie ir visdažādākie. “Viens - diskreditēt valsti kopumā, piemēram, demonstrējot. Es kā uzbrucējs spēju kompromitēt varbūt desmit valsts iestāžu resursus, piemēram, tīmekļa vietnēs padarīt maksimāli redzamus arī sabiedrībai, tādā veidā nesot vēstījumu, ka Latvija nevar sevi pasargāt.”

Arī Informācijas tehnoloģiju drošības eksperts Kirils Solovjovs ReTV saka - riski Latvijai ir, tie nebūt nav mazi. “Tā kā tā ir Ukraina un Krievija, kas plāno vai ir uzsākusi, tad, saprotot viņu politiskās intereses, es domāju, ka noteikti Latvijas riski palielinās. Noteikti ir ieinteresēti, ja ne ieiet ar tankiem, tad kibervidē papildus “pamaisīt gaisu” pie mums.”

Aizvadītājā gadā primārais drauds Latvijas drošībai bija Krievijas specdienesti. Valsts drošības dienesta vērtējumā arī šogad specdienestu radītais apdraudējums saglabāsies augsts.


Foto: Freepik