Tukumā notiks Keramiķu diena

Atzīmējot leģendārā keramiķa Jāņa Krieva 140. gadskārtu, Tukumā pirmo reizi notiks Keramiķu diena. Keramika un podniecība Tukumā bijusi attīstīta jau izsenis, un Jānis Krievs uzskatāms par tās pamatlicēju.

Mūsdienās viesus uz Tukumu aicina pēc smukuma, bet vēsturiski Tukums bijis amatniecības un dārzu pilsēta. Īpaši senas tradīcijas esot keramikas nozarē. “Pavisam nesen uzzinājām, ka hercogs Jēkabs 1662. gadā noslēdzis līgumu ar Tukuma podnieku Mihailu Brekneru par milzīgu daudzumu krāsns podiņu izgatavošanu. Apmēram 6000,” stāsta Agrita Ozola, Tukuma muzeja direktore.

Divdesmitā gadsimta sākumā par Tukuma vizītkarti kļuva keramiķa Jāņa Krieva darbi, kurš, sapratis, ka Tukumā ir viss, kas nepieciešams māla trauku veidošanai meklēja jaunas iespējas, kā traukiem piešķirt māksliniecisku vērtību. Izstādē “Artefaktum” Durbes pilī aplūkojama Tukuma muzeja keramikas kolekcija, kurā labi saskatāms, kā mainās Jāņa Krieva veidotie darbi. Tukuma muzeja direktores vietniece zinātniskajā darbā Santa Silava: “Tie ir 1930. gadi, kad viņš jau ievieš kaut ko labāku, jo ir jau tā, ka sākotnēji ir grūtības. Tehnoloģijas tajā laikā nav, mālu līdz ar to ir grūti pārstrādāt.”

Padomju gados Jānis Krievs sākotnēji vada Tukuma rūpkombināta keramikas cehu. Keramiķe Līga Birzniece atceras, ka tolaik svarīgas bijušas dienas normas. Piemēram, dienā esot bijis jāuztaisa 75 svečturi, bet turpinājusies arī Jāņa Krieva uzsāktā keramikas attīstība. “Keramika izcēlās ar saviem ražojumiem, ar savām tradīcijām. Mantojumā meistars Krievs jau bija devis ļoti daudz. Visas prasmes, ko izmantojām.”

Arī mūsdienās tradīcijas turpinās. Līga Birzniece savu mīlestību pret keramiku ir nodevusi savai meitai. Iespējams, ka Birznieku dzimtā būs arī trešā keramiķu paaudze.

Atzīmējot leģendārā keramiķa Jāņa Krieva 140. gadskārtu, sestdien Durbes pilī pirmoreiz notiks “Keramiķu diena”. Kā sola muzejnieki, ja interese būšot gana liela, tā varētu kļūt par jaunu tradīciju Tukumā.