Tukumā atklāta Jaņa Rozentāla gleznu un jūgendstila priekšmetu izstāde

Durbes pilī Tukumā atklāta izstāde “Ieraudzīt Rozentālu”. Tajā apkopotas Jaņa Rozentāla gleznas un jūgendstila priekšmeti, kas ļauj ieraudzīt divdesmitā gadsimta sākuma laiku mākslā un kultūrā, kad izcilais gleznotājs iepazina savu dzīvesbiedri somu dziedātāju Elliju Forseli.

No Durbes pils pagalma var raudzīties tālu, bet var ieraudzīt arī izcilo gleznotāju, fotogrāfu un vienu no latviešu profesionālās tēlotājmākslas skolas veidotājiem – Jani Rozentālu. “Šajā izstādē mēs parādam Rozentālu un jūgendstilu. Kā viņš kopā savijas caur priekšmetiem un gleznām, pati pils un interjers to visu papildina,” norāda Inese Šīmane, Durbes pils muzeja vadītāja, izstādes kuratore.

Jaņa Rozentāla glezniecības pamatā ir Pēterburgā apgūtā akadēmisma un reālisma glezniecība. Vēlāk viņa mākslas stilistika mainās, Rozentāla darbos ienāk jūgendstilam raksturīgie tēli. “Parasti visiem šķiet, ka jūgendstils ir arhitektūra, bet jūgendstila iezīmes ir manāmas gan lietišķās mākslas priekšmetos, gan mākslā, apģērbā. Jebkurā sadzīves priekšmetā, pat visvienkāršākajos traukos, ir jūgendstilam raksturīgās krāsas un līnijas, dabas motīvi, mītiskie tēli un simboli. Tas arī vieno to visu,” pauž Zaiga Bogdanova, muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” direktora vietniece.

Tomēr populārākais žanrs Jaņa Rozentāla daiļradē ir portrets. Viņa iedvesmotāja un mūza bijusi viņa dzīvesbiedre - somu dziedātāja Elli Forsele, ar kuru gleznotājs iepazinās koncertā. Liktenīgā dziesma bijusi Sibēliusa “Melnā roze”, kas šīs izstādes atklāšanā pirmoreiz izskanēja latviešu valodā. “Tajā kontrastē gan šis gaišums un mīlestības, jūtas ar kaut ko daudz dziļāku. Īstenībā ar kaut ko daudz spēcīgāku un liktenīgāku, reizē arī tumšāku. Manuprāt, Rozentāls vairāk tiecās meklēt gaišas krāsas. Interesanti, kā šī tumšā puse ienāk caur šo dziesmu, tomēr interesanti, ka tā pašu Rozentālu ir uzrunājusi,” pauž Anna Amanda Stolere, Latvijas Nacionālās operas vokāliste.

Ar Jani Rozentālu saistīta arī pirmā mākslas izstāde Tukumā 1905. gadā. Tolaik tajā bija apskatāmi 22 gleznotāja darbi. Daži no tiem redzami arī izstādē “Ieraudzīt Rozentālu”, kas Durbes pilī būs apskatāma līdz oktobra nogalei.


#SIF_NVZ2022