Trešā daļa automobiļu izjaukšanas vietu darbojas nelegāli

Jau trešo gadu Valsts vides dienests (VVD) rīko kampaņu, kuras gaitā tiek pārbaudīti uzņēmumi, kuru darbībai nepieciešama speciālā vides atļauja. Šogad nedēļas laikā Latvijā tika apsekoti uzņēmumi, kas nodarbojas ar nolietoto transportlīdzekļu izjaukšanu. Pārbaudes rezultāti nav iepriecinoši – no 103 kampaņas gaitā pārbaudītiem uzņēmumiem trešā daļa darbojas nelegāli.

VVD inspektori ir ieradušies pārbaudē kādā uzņēmumā Balvos, kas nodarbojas ar nolietoto transportlīdzekļu izjaukšanu. Darbnīca atrodas ap vienu hektāru lielajā privātmājas teritorijā un inspektoru redzeslokā ir nonākusi jau iepriekš. Līdz šim brīdim inspektoriem tikt iekšā neizdevās, taču, izpētot kartogrāfisko materiālu, tika secināts, ka piemājas teritorijā ilgstoši tiek glabāti transportlīdzekļi. Apsekojot teritoriju, dienesta pārstāvji konstatē vairāk nekā 100 nolietotu transportlīdzekļu un vairākas autodetaļas. “Vienmēr vārti ir ciet, jūs redzat - augsts žogs. Protams, šo to redzējām, kas ir teritorijā, bet nekad neizdevās sastapt tos cilvēkus, kas te darbojās. Tāpēc šodien viss tik ātri notika, ka durvīs bija sprauga, un mēs paspējām. VVD šinī objektā nebija saņemtas nekādas atļaujas, nebija nekādas informācijas par juridiskam personām, kas šinī teritorijā veiktu darbību, šobrīd mēs guvām tam apliecinājumu, ka arī nekādas saistības ar Valsts ieņēmumu dienestu par sniegtiem pakalpojumiem šeit netiek veiktas,” saka Rita Eiduka, Latgales reģionālās vides pārvaldes pārstāve.

Tāpat apsekotajā objektā tika pārkāpti transportlīdzekļu uzglabāšanas noteikumi, saskaņa ar kuriem uzglabāšanas vietā jābūt cietam segumam un notekūdeņu savākšanas sistēmai. Nepareiza uzglabāšana noved pie bīstamo vielu iesūkšanās augsnē un pazemes ūdeņos, kā rezultāta dzeramais ūdens var saturēt naftas produktus, stāsta inspektore. Savukārt atkritumi, kas nav otrreizēji izmantojami, no šādiem uzņēmumiem bieži vien nonāk mežos un ugunskuros. “Panākta vienošanās nevis par to, ka viss tiek novākts no šis teritorijas, bet par visu, kas ir šinī teritorijā, būs jāuzrāda dokumenti - rēķini, pavadzīmes ar daudzumiem, ar operatoriem, kam ir nodots. Šeit tas termiņš varētu būt liels, pat pusgads. Šinī situācijā būs arī administratīvā pārkāpuma process,” saka Rita Eiduka.

Uzņēmums Balvos ir viens no 30 nelegāliem objektiem, kas tika atklāts VVD šī gada veiktās kampaņas laikā, pārbaudot transportlīdzekļu izjaukšanas vietas. Secinājumi liecina, ka visā Latvijā darbojas vien 63 uzņēmumi, kas šo darbību veic legāli, savukārt nelegālo uzņēmumu skaits ir vairākkārt lielāks. Tas norāda uz nopietnu problēmu, secina vides dienesta izpilddirektore. Diemžēl, jāsaka, šīs darbības ir izplatītas visā Latvijā: gan lielās pilsētās, gan lauku reģionos. Kopā VVD inspektori bija izvēlējušies 103 tādus objektus, kurus apsekot šīs kampaņas ietvaros. Droši vien tie cēloņi ir nezināšana par tām prasībām. Otrais cēlonis ir tā pelēka uzņēmējdarbība. Uzņēmumi, kas strādā vai vēlas strādāt godīgā ceļā, arī vides prasības ievērot, diemžēl nevar konkurēt ar tiem, kas piedāvā lētākus šos te pakalpojumus, līdz ar ko arī mūsu darbs ir vērsts uz tādu nelegālu darbību izkaušanu,” skaidro Elita Baklāne-Ansberga, VVD ģenerāldirektore.

Lai arī darbības atļauju saņēmušu uzņēmumu kontrole notiek regulāri, kampaņas gaitā atklāto pārkāpumu skaits bija vērienīgs, tāpēc līdzīgi reidi tiks rīkoti arī turpmāk, norāda vides dienestā. Arī iedzīvotāji tiek aicināti ziņot par vietām, kur transportlīdzekļu izjaukšana notiek nelegāli.


Foto: Freepik