Traktortehniku zog mazāk, biežāk veic krāpniecību

3000 līdz 5000 eiro – tik lielas naudas summas, šajā pavasarī piedāvājot neesošu traktortehniku, jau trīs reizes izkrāptas no lauksaimniekiem Latgalē. Visos gadījumos shēma ir līdzīga. Sludinājuma autori, aizbildinoties ar lielu cilvēku interesi, steidzina pircēju veikt priekšapmaksu, bet uzreiz pēc tās – pazūd bez pēdām.

Valsts policijas (VP) LRP Kriminālpolicijas biroja Rēzeknes reģionālās nodaļas priekšnieks Deniss Žulins saka: “Pagājušajā gadā arī bija jau tādi gadījumi, cik mums ir zināms, tie nav tikai Latgales reģionā, tie ir pa visu Latviju.” “Tagad pavasaris, zemnieki kā ierauga, ka tur lētāks tas traktoriņš, visiem cilvēkiem gribas kaut ko lētāku,” tiek piebilsts.

Z/S “Meža Grumuži” īpašnieks Artūrs Tjušs skaidro: “Tur jau ir tā psiholoģija, kas nospēlē šajos momentos, ka ir tāds - redzi ko labu, lētu, lai saķertu pirmais! Un tas ir tas āķis, uz kura bieži vien iekrīt cilvēki. Attālināti tas ir arī krāpniekiem daudz vieglāk. Tās tādas krīzes situācijas parasti arī izmanto.”

Artūrs Tjušs audzē graudaugus Rēzeknes novada Nagļu un Lūznavas pagastos un līdz šim pats nav saskāries ar krāpniekiem.

“Pirms kādu darbību veikšanas, naudas pārskaitīšanas ievācu vairāk informācijas par pārdevēju. Ļoti svarīgu lomu spēlē tieši iepriekšējā reputācija, līdz ar to tādi gadījumi ir gājuši secen,” saka “Meža Grumuži” īpašnieks.

Ludzas pusē kāds lauksaimnieks iegādājās Zviedrijā nozagtu traktoru, bet Jēkabpilī viens traktors sakomplektēts pat no trīs zagtiem traktoriem - iepriekš traktorus biežāk zaga un pārdeva rezerves daļās. Gadījumi kļuvuši retāki, kopš nesen Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras datu bāze pieslēgta kopējam Eiropas tīklam.

Speciālisti un VP aicina iedzīvotājus būt modriem un traktortehniku iegādāties no uzņēmumiem vai personām, kas ir zināmas, kā arī preci vispirms apskatīt uz vietas. Tas ir svarīgi, jo pēdējā laikā krāpnieki aizsegam izmanto e-pasta adreses un citus virsrakstus, kas no oficiāla uzņēmuma nosaukuma atšķiras tikai ar vienu burtu.

“Eiropā un Latvijā ir pietiekami daudz oficiālu dīleru ar labām atsauksmēm, ar garantijām, kas, jā, varbūt tajā brīdī par kādiem 500 vai 100 eiro jums to tehniku piegādās dārgāku, tajā pašā laikā ir garants, ka tiks piegādāta normāla tehnika un nebūs arī kaut kādi krāpniecības gadījumi,” saka Mārtiņš Trons.

Jāpiebilst, ja tomēr gadījies kļūt par krāpniecības upuri, obligāti ar iesniegumu jāvēršas Valsts policijā. 


Foto: pixabay.com