Tirgotāji uzskata, ka sarkanā līnija ierobežojumos ir pārkāpta

Ja iepriekš bizness bija stabils, šobrīd noteikto tirdzniecības ierobežojumu dēļ sadzīves preču veikals ''Šautra'', kas Liepājā darbojas jau 25. gadu, ir spiests produkciju pārdot attālināti, ko ne visiem vecākā gada gājuma iedzīvotājiem ir iespējams izmantot. Rezultāts – aptuveni 60 procentu kritums pārdošanā. Nepieciešams domāt, kā dzīvot tālāk. Ir bažas, ka neizdosies samaksāt algas darbiniekiem par janvāri.

''Šautra'' vadītāja Velta Burmeistere pauž, ka trūkst vārdu: “Ir jāsaprot, mums taču visiem noliktavās ir preču grupas, mēs strādājam ar piegādātājiem, mēs strādājam ar rūpnīcām.” Viņa uzsver, ka viss jāprognozē mēnesi, pat mēnešus uz priekšu. “Man šodien nav ticības, ka ir argumentēti sagatavots saraksts, kā mēs varētu atsākt darbu,” tiek atzīts.

Tirdzniecības ierobežojumi reģionu mazos veikalus skar daudz nopietnāk nekā lielās veikalu ķēdes – stāsta Velta. ''Elvi Latvija'' pārstāvji atzīst, ka decembra mēnesī uzņēmums piedzīvojis apgrozījuma pieaugumu, salīdzinot ar pagājušo gadu, taču liela problemātika ir darba organizēšana, kā arī pircēju plūsmas kontrole.  SIA “Elvi Latvija” pārstāve pauž: ''Tas, ko mēs tomēr sagaidītu, ir tas, ka vairāk ieklausītos nozares pārstāvju teiktajā par ierobežojumu būtību un par to, kāda būs ierobežojumu ietekme uz cilvēku plūsmām veikalos.''

Ja iepriekš Liepājas Pētertirgū bija dzīvība un iedzīvotāji steidza iepirkt apģērbu, saimniecības preces, tad šobrīd lielākā daļa veikalu ir slēgti. Tiek norādīts, ka situācija ir sarežģīta, jo atņemtas vienīgās iespējas nopelnīt.

Var nākties atlaist darbiniekus, kā arī dīkstāves pabalsti nevar nosegt, piemēram, nomas maksu – anonīmi atzīst veikalu vadītāji. Dīkstāvē esošo cilvēku skaits šobrīd pārsniedzot divdesmit divus tūkstošus, savukārt Nodarbinātības valsts aģentūra izplatījusi informāciju, ka pērn kolektīvo atlaišanu skaits četrkāršojies, salīdzinot ar citiem gadiem. Bezdarba līmenis šogad pieaugšot.

Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs atzīst, ka drīz varēs redzēt, kā uzņēmumu skaits dubultosies, kā arī trīskāršosies dīkstāvē esošo cilvēku skaits. Viņš piebilst: “Francijā, kur arī ir tā saucamā ''mājsēde'', viņiem slimības procents ir 4% no iedzīvotājiem, Latvijā uz šodienu ir 2,3 %. Tur visi veikali strādā un tur nav itin nekādi ierobežojumi tirdzniecībā.”

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs pauž: ''Kā jaunu instrumentu kopā ar tirdzniecības nozari mēs esam sagatavojuši atbalstu nomas maksas segšanai, kur valsts varētu palīdzēt tieši šiem uzņēmumiem, kuri nevar strādāt vai darbība ir stipri ierobežota – ne tikai tirdzniecības nozare, bet arī pakalpojumu sniedzēji, kā frizētavas, kafejnīcas utt.''

Jāatgādina, ka ierobežojumi tirdzniecībā plānoti līdz 25. janvārim, savukārt, par to, kā varētu to atkal atsākt, valdība lems tuvākajā laikā.