Tiņģeres muižā top 19. gadsimta cepures

Tiņģeres muižas šuvēju dienu pirmā nodarbība notika pirms gada. Covid-19 ierobežojumu dēļ lekciju un praktisko nodarbību cikls tika pārtraukts. Nu dāmas ir atgriezušās muižas telpās, lai katra varētu strādāt pie savas 19. gadsimta cepures. Rezultāti gan gaidāmi vien septembra sākumā, jo darba gana daudz.

19. gadsimts modes vēsturē ir tas laiks, kad aizsākušās tādas modes tendences, kas saglabājušās līdz mūsdienām. To varētu teikt arī par cepurēm. Cepuru dizains un stils ir mainījies un attīstījies līdz ar modi, bet cepurēm vienmēr bijusi īpaša vieta tēla veidošanā. 19. gadsimtā cepures ir bijušas tik dažādas, ka kādu konkrētu elementu, kas bijis kopīgs visām, nosaukt nav iespējams. “Mēs varam tikai iedomāties, kā dāmas šeit ciemojās, kādas balles vai kādas pastaigas bija, kā dāmas varēja būt ģērbušās tajā 19. gadsimtā, kad muiža tika uzcelta,” saka Baiba Kalna, Tiņģeres muižas vadītāja.

“Mēs taisām gan maziņas tādas tabletītes, gan bonnet tipa ar lielu loku, ir zviedru tipa cepures, kuras tika aizgūtas no vīriešu cepurēm. Cepures valkāja ļoti bieži, tērps tika papildināts ar šīm lietām,” stāsta Ina Brūvere, “Elvīras Korfs šūšanas un hobiju akadēmijas” vadītāja.

Bonnet stila cepuri izvēlējusies darināt Vita Krauze, kura ir organizējusi Tiņģeres pils balles, kas ir vairāku gadu sena tradīcija. Ja līdz šim viņa līdzdarbojusies seno tērpu šūšanā, tad cepuri šuj pirmo reizi un cer, ka to varēs atrādīt kādā no pils ballēm. “Ballē mēs parasti veidojam skaistas frizūras, cepures izmantojam ļoti reti. Tā būs cepure, kuru mēs parasti neizmantojam, atgādinās tādu mazliet lellīti. Man gan nav neviens tērps tik debeszilā tonī. Būs cepure, tad nākamo tērpu varēsim pieskaņot cepurei.”

Cepures palīdzējušas noslēpt arī dažādas sejas nepilnības, lai veidotu dāmu tēlu skaistāku. Tas darīts ar lentām, kuras sasien zem zoda, vai mainot cepuru apmaļu locījumu. Tā kā 19. gadsimta cepures nereti rotā ziedi, spalvas un mežģīnes, vienas nodarbības laikā tās izveidot nav iespējams, tāpēc dāmas muižā tiksies vēl divas reizes.

Vēl nav zināms, kad notiks pils balle Tiņģerē, kur dāmas savus tērpus varēs papildināt ar jaunajām cepurēm, bet to izrādīšanu noteikti organizēs, iespējams, kādos muižas dārza svētkos agrā rudenī.