Tetovētāji: pēc jaunās regulas nebūs iespējams strādāt

Jaunais gads ieviesis korekcijas arī tetovētājiem un permanentā grima speciālistiem - tiks ierobežoti četri tūkstoši krāsu, kuras ir veselībai bīstamas. Pēc ekspertu domām, tās var izraisīt vēzi, ģenētisku mutāciju un kaitējumu DNS.

Tetovētāju rīcībā šobrīd ir tūkstošiem dažādu ķīmisku vielu. Pēc zinātnieku daudzu gadu izpētes, secināts - šīs vielas ir kancerogēnas un iespaidu uz cilvēka veselību var atstāt pat graujošu. “Tā bīstamība, par ko ir runa, tā ir kanserogēnās vielas, kuras var izraisīt vēzi, toksiska bīstamība reproduktīvai sistēmai - vielas, kas ir bīstamas sievietēm, dzemdību orgāniem. Ādas sensabilizējošas, kairinošas un nopietni acu bojājumi. Tās ir bīstamības klases, uz kurām tika vērsta uzmanība,” norāda Anta Jantone, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra pārstāve.

Interesants fakts - Latvijā oficiāli reģistrēti vien aptuveni 50 tetovēšanas saloni, savukārt to, cik ir neoficiālu šādu kantoru, atbildēt nevar neviens, bet tiek lēsts - vismaz 100. Tā saka Latvijas Tetovēšanas biedrības vadītājs Edgars Fūrmanis. Viņš sarunā ar ReTV gan apšauba, ka krāsvielas, ko izmanto nozarē, radītu tik smagas sekas. “Tās visu krāsu sastāvs, kas tika pirms tam lietots, apmēram 50 gadus, nav atrasts nekāds tiešs pierādījums. Neviena izmeklējuma, kas liecinātu par to, ka būtu nāvējošas saslimšanas, kaut kāds vēzis. Tas ir principā sūdzības uz alerģijas reakciju.”

Tetovēšanas meistare Valmierā Ieva Fimbauere šajā jomā strādā desmit gadus. No klientiem sūdzības par tetovējumu ietekmi uz veselību nav saņēmusi. Speciāliste gan saka - līdz ar ierobežojumiem klientiem būs jārēķinās, ka tik spilgtu tetovējumu vairs nevarēs uz ādas iegūt. “FimkaTattoo” vadītāja, tetovēšanas meistare Ieva Fimbauere: “Ja tu māki ielikt gaismu un ēnu pareizajā vietā - tas ir galvenais. Tad krāsai vairs nav tik liela nozīme. Tā var radīt noskaņu. Ja strādā tīri tikai uz krāsu, tad - jā. Ja gribi kārtīgi zilu un vairs to nevari dabūt, ir bēdīgi, bet var panākt efektus ar gaismu un ēnu.”

Savukārt permanentā grima speciāliste Larisa Spuļģe uzskata, ka pēc jaunās regulas vispār nebūs iespējams strādāt, nāksies apiet likumu, jo citu variantu nav. “Es domāju, ka daudziem tā nāksies darīt. Jā, pateikts bija pusgadu atpakaļ, ka būs atļauta tikai melna un balta krāsa. Ar ko tad cilvēkiem strādāt? Tā ir Eiropas lobēšana par labu Vācijai tāpēc, ka pārsvarā pigmenti, kas ražoti Eiropas Savienībā, ir ražoti Vācijā. Tie pigmenti, kuri būs pārdodami, Vācijas ražojums vai Eiropas ražojums, es nedomāju, ka tas būs kvalitatīvs un smuks darbs.”

Tostarp J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīnikas vadītājs; profesors Jānis Ķīsis ReTV saka - tetovēšana ir ļoti bīstams veids, kā sevi izdaiļot. “Kā tu to demonstrēsi, iesi saulē, tad tev vairāk būs kontakta ar ko? Ar sauli - tas ir ādas vēzis. Šie aromātiskie ogļūdeņraži, kas tiek ievadīti, paši par sevi tālāk mijiedarbībā ar imūnsistēmu, organisma iekšējo vidi, rada iespēju, ka šinī vietā radīsies problēmas. Ja mums vispār ir reakcija pret šiem tetovēšanas laikā ievadītajiem ķīmiskajām vielām, tādā gadījumā, kas būs? Būs nemitīgs iekaisums. Kas ir nemitīgs iekaisums? Tas veicina audzēju attīstību, jo imūnsistēma ir aizņemta ar kaut ko pilnīgi nesvarīgu.”

Līdz ar to no šī gada visiem tetovētājiem un tetovējuma gribētājiem jārēķinās - krāsas būs pieejamas, tikai ne tik izteiktas, savukārt zilā un zaļā krāsa tiks izmantota ar to pašu, veco ķīmisko sastāvu, jo Eiropas Savienība vienkārši nav atradusi alternatīvu, ar ko šīs divas krāsas aizstāt. Risinājums būs jāatrod pēc gada.


Foto: Freepik