Tautsaimnieks, kas noticēja, ka latvieši var būt uzņēmēji

Sagaidot Jāņa Bisenieka 158. gadskārtu, pirmizrādi piedzīvojusi filma “Vīrs no Zemgales zvaigznāja”. Tas ir stāsts par tautsaimnieku, pirmās lauksaimniecības skolas dibinātāju un kooperācijas pamatlicēju, kurš vēl pirms mūsu valsts dibināšanas ticējis, ka latvieši var būt arī uzņēmēji. Filmas izveidi daļēji finansējuši uzņēmēji. Tas būšot viens no mācību līdzekļiem uzņēmējdarbības stundās.

Jānis Bisenieks ir dzimis Jelgavas novadā, kas uzskatāma par maizes klēti, tomēr viņš nevēlējās būt tikai labs savas zemes saimnieks. Vēl labu brīdi pirms Latvijas valsts dibināšanas viņš licis valsts ekonomiskos pamatus, jau agrā jaunībā sapratis – lai labi saimniekotu, ir vajadzīga laba izglītība, nevis otrādi, tāpēc 1902. gadā nodibināja pirmo lauksaimniecības skolu. “Viņš ir viens no nedaudzajiem latviešiem, kas noticēja, ka latvieši var būt uzņēmēji, nevis tikai skolotāji, mācītāji vai kora diriģētāji,” saka Andris Tomašūns, vēsturnieks.

Bisenieks jau 19. gadsimta beigās dibināja arī pirmo Lauksaimniecības biedrību, uzskatāms par kooperācijas pamatlicēju. Savā mūžā viņš dibinājis 17 dažādas biedrības un visiem spēkiem veicinājis eksporta attīstību un inovāciju ienākšanu tā laika uzņēmējdarbībā.

Uzņēmējdarbības attīstība, kā arī nepieciešamība veidot kooperatīvus ir aktuāla arī mūsdienās. Viens no lielāka lauksaimniecības kooperatīva dibinātājiem ReTV norāda, ka vēlme darboties patstāvīgi un atbildīgi, visiem spēkiem tika nīcināta padomju gados, tomēr situācija uzlabojoties. “It sevišķi lauksaimniecības nozarē ļoti strauji attīstās un domā stratēģiski. Arī citās jomās. Jā, dažkārt sakām – Igaunijā un Lietuvā ir labāk, bet varbūt, lēnāk augot, būsim stiprāki,” saka Edgars Ruža, SIA “ASNS Ingredient” valdes loceklis.

Mūsdienās lielā tautsaimnieka piemiņu glabā 2004. gadā izveidotais Jāņa Bisenieka fonds, kura ideja bija arī filma “Vīrs no Zemgales zvaigznāja”, ko daļēji finansējuši arī vietējie uzņēmēji. “Ideja radās, jo mēs kā sabiedrība vairāk zinām tos vīrus, kuri kaldinājuši valstiskuma ideju, bet daudz mazāk zinām tos, kuri ir kaldinājuši ekonomisko pamatu mūsu valstij. Un Jānis Bisenieks ir bijis viens no tiem, par kuru sabiedrība zina mazāk. Mēs gribējām no šī dārgakmeņa mazu stūrīti notīrīti, kas kalpos arī ilgtermiņā,” pauž Rita Vectirāne, J. Bisenieka fonda valdes priekšsēdētāja.

Filmas pirmizrādi skatījās uzņēmēji, bet pēc tam tā kļūs par mācību līdzekli uzņēmējdarbības stundās mācību iestādēs.


#SIF_NVZ2022