Tas nav stāsts tikai par Ogri, bet gan par Latvijas demokrātiju

Šorīt Rīgā pie Vides aizsardzības reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pulcējās vairāk nekā simt piketētāju, kuri pieprasīja ministru iejaukties samilzušajā strīdā starp Ogres novada vadītāju un Ogres muzeju, kā arī atlaist novada priekšsēdi. Viņuprāt, tas nav stāsts tikai par Ogri, bet gan par Latvijas demokrātiju. Ziņās jau stāstījām, ka strīds aizsākās februārī, kad Ogres muzejs publiskoja un tādējādi atcēla Eiropas Savienības sankcijām pakļautā Krievijas oligarha Pjotra Avena porcelāna izstādi, kam sekoja muzeja darba ietekmēšana no pašvaldības puses.

Skandējot saukļus ar plakātiem rokās, kuru vēstījumā Ogres mērs Egils Helmanis salīdzināts ar kaimiņvalstu diktatoriem, aptuveni 150 Ogres muzeja atbalstītāji šorīt pulcējās piketā pie VARAM. Starp sanākušajiem bija gan dažādu Latvijas muzeju pārstāvji, gan politiķi, gan mākslinieki, kuri uzskata, ka samilzušās attiecības starp Ogres priekšsēdi un Ogres muzeju nav tikai iekšējs strīds. “Mēs esam pret Helmaņa bosingu, plakāta otrā pusē man ir “NAuri kauns” kā NA. Šis gadījums ar Avenu [ES sankcijām pakļautais oligarhs Pjotrs Avens], ar to, ka viņi pilnīgi neko nesaka par Helmaņa izdarībām, parāda to, ka viņiem pat Latvija vairs nav svēta. Tas tiešām ir drauds Latvijas demokrātijai un tiesiskumam,” saka māksliniece Mētra Saberova.

“Tam jāpievērš nopietna uzmanība, jo tā bezkaunība, kas šobrīd notiek Ogrē, ir lipīga. Nedrīkst ļaut, lai tā izplatās pa visu Latviju,” saka domnīcas “Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS” direktore Iveta Kažoka.

Viens no plakātiem noformēts kā sēru sludinājums Ogres muzejam. Tieši tā šobrīd jūtoties arī tā nu jau bijusī direktore Evija Smiltēna. “Tā jūtos jau kopš februāra, kad sapratu, ka līdzšinējais muzejs jau ir sagrauts.”

Evija Smiltēna gan cer uz muzeju biedrības Kultūras ministrijai nosūtītajiem Muzeja likuma grozījumiem, kas paredz liegt iejaukšanos muzeja darbā arī tā dibinātājiem. “Domāju, pašvaldību vadītāji padomās, ka ir tāds likuma pants. Tas noteikti uzlabos situāciju. Ogres gadījumā tas varbūt vairs nepalīdzēs, bet ir risinājums nākotnei.”

Piketētāji gan uzskata, ka Ogrei vēl var palīdzēt, ja pašvaldības uzraugošā ministrija izmantos likuma dotās tiesības un atlaidīs Ogres mēru. “Nav normāla tā situācija, ka pašvaldība izrēķinās ar saviem darbiniekiem, īpaši jau Krievijas oligarha kontekstā. Tāpēc es šeit esmu ar Ungārijas karogu, jo, visu to noskatoties, sajūta ir kā Ungārijā, nevis Latvijā,” saka jaunatnes organizācijas “Protests” pārstāvis Niks.

Pie piketētājiem iznāca arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks. Viņš norādīja, ka vakar esot parakstījis rīkojumu Ogres novada pašvaldībai skaidrot situāciju par notiekošo. Kā norādīja Sprindžuks, pirmdien notikušajā domes sēdē esot saskatāmas pazīmes, kas neliecina par labu pārvaldību. “Mēs esam tiesiska valsts. Mēs nevaram arī darīt, kā iepriekš Rīgas teritoriālajā plānojumā, ka ministram ir vara un es velku ārā pātagu. Lai ko mēs darītu, mums ir jārīkojas tiesiski, bet vienādi vai otrādi tā ir mācībstunda demokrātijai.”

Ziņās jau stāstījām, ka strīds starp pašvaldības vadītāju un muzeju aizsākās februārī, kad muzejs atcēla Pjotra Avena porcelāna izstādi, kam sekoja dažāda veida ietekmēšana no pašvaldības. 17. aprīļa ārkārtas domes sēdē uz trīs mēnešiem tika atstādināts muzeja vēsturnieks, bet direktore vēl pirms sēdes iesniedza atlūgumu.


Foto: Evija Trifanova/LETA