Svētki pandēmijas apstākļos liek sastrīdēties radiem un draugiem

Plašas diskusijas sociālajos medijos. Cik atbildīgi iedzīvotāji aizvadījuši svētkus? Ieraksti liecina – ne visi cilvēki sekojuši aicinājumam palikt mājās, tādēļ daļa iedzīvotāju ir neizpratnē par šādu bezatbildīgu rīcību.

Medijos iespējams manīt tādus ierakstus: “Visi paziņas, pat draugi ir aizbraukuši pie ģimenēm uz laukiem, to starpā ir pat medicīnas personāls”, “Diemžēl mūsu rajons ir ļoti tukšs, mūsu daudzdzīvokļu namā no 10 dzīvokļiem mājās ir tikai divi - mēs un mana mamma! Visi radi un paziņas pat liek kopīgās bildes sociālajos portālos!”, “Man vīrs šodien bojā svētku prieku, jo čīkst kā mazs puika, kāpēc mēs nevaram braukt ciemos, ja visi brauc?”.

Nevienam vien iedzīvotājam nācās saskarties ar tuvinieku dusmām un pārmetumiem par netikšanos svētkos. Psiholoģe Marija Ābeltiņa skaidro - brīdī, kad tiek apdraudētas cilvēka emocionālās vajadzības, apvainošanās var būt normāla reakcija. “Svarīga lieta – neuztvert personiski citu cilvēku emocijas tajā brīdī, kad mēs atsakām. Atgādināt sev, ka tās dusmas, apvainojums – tas nav par mani, tas ir par situāciju,” viņa stāsta un turpina, “un tas, ka kāds ir apvainojies, vēl nenozīmē, ka lēmums ir nepareizs.” Viņa pauž, ka ir jādod laiks tuviniekiem nomierināties jeb emocionāli sagremot lēmumu.

Attēli, kuros noris viesošanās un kuros iedzīvotāji pārkāpj valstī noteiktos ierobežojumus – tas, kas izbrīna daudzus. Analizējot Latvijas mobilā telefona bāzes staciju noslodzi dažādās Latvijas vietās, pētnieki secinājuši - cilvēku pārvietošanās aktivitāte kopumā nav būtiski mazinājusies. 

Kamēr lielajās pilsētas iedzīvotāju aktivitāte ievērojami samazinās, reģionos tā būtiski pieaug – liecina pēdējo mēnešu dati. Pētnieki pieļauj, ka decembrī cilvēku kustība ir bijusi vēl lielāka. Iespējams, tāpēc, ka cilvēki vairs nevēlas izolēties no draugiem, paziņām un arī pasākumiem.

Nostāju par svētku svinēšanu atsevišķi, psiholoģe Marija Ābeltiņa iesaka paust skaidri un mierīgi, nepiesaucot Covid-19 saslimšanas statistiku, bet uzsverot tieši rūpes un atbildību, ko izjūtam pret saviem tuviniekiem.