Svētes palienes pļavās putnu mazāk

Svētes palienes pļavas Jelgavas novadā ir viena labākajām putnu vērošanas vietām, kur dažkārt var sastapt līdz 200 putnu sugām. Kā ReTV stāsta ornitologs, līdz ar klimata pārmaiņām mainoties arī putnu sugas. Piemēram, paugurknābja gulbji, kuri agrāk ziemot devušies uz siltākām vietām, tagad paliekot Dienvidkurzemē, bet vēsumu mīlošie putni ligzdot dodoties tālāk uz ziemeļiem.

Vietā, kur Svēte satiekas ar Lielupi, ir viena no nozīmīgākajām migrējošo ūdensputnu barošanās vieta. Ik pavasari Svētes palieņu pļavās novērojami zosu, pīļu, gulbju, dzērvju un citu putnu bari. 

“Šī ir viena no Latvijā pavasara laikā labākajām putnu vērošanas vietām. Šeit var sastapt pat līdz 200 putnu sugām, ļoti lielā skaitā. Līdz 20 000 putnu. Vairāk tie ir gulbji – paugurknābja gulbji, ziemeļu gulbji, mazie gulbji –, kas Eiropā ir ļoti reti. Arī zosis šeit ir tūkstošiem: sējas zosis, baltpieres un citas,” saka ornitologs-putnu pētnieks Imants Jakovļevs.

Jau tradicionāli putnu dienās, kas šoreiz notika aizvadītājās brīvdienās, interesenti uz Svētes palienes pļavām dodas putnu vērošanas ekskursijā.

Putnu vērotāji ne vien mēģināja saskatīt putnus, kas šogad šeit esot mazāk nekā citus gadus, jo palikuši Kurzemes pusē, bet arī iepazinās ar dažādu putnu ligzdām, ko sev līdzi bija atvedis putnu pētnieks.

Atpazīt putnu ligzdas nemaz neesot tik vienkārši, tomēr kopīgiem spēkiem tas izdodas, bet ir ģimenes, kur dabas izzināšanā bērni pārspēj vecākus un vecvecākus.

Putnu vērotājiem vienkopus izdevās redzēt dzērves un stirnas. Jakovļevs: “Arī dzērves šeit ļoti daudz migrē un arī ligzdo. Protams, klimats mainās. Agrāk – 80.-90. gados – ļoti reti tikai purvos bija dzērves. Šobrīd dzērves ir pielāgojušās cilvēku darbībām, ligzdo arī pļavās, mežmalās un izcirtumos. Dzērves Eiropā kļūst aizvien vairāk, viņas ir pielāgojušās.”

Klimata pārmaiņām pielāgojušās esot arī zosis, kuras agrāk lidojušas uz Nīderlandi, Franciju, bet tagad paliekot Latvijā, lielākoties Kurzemē. Jakovļevs: “Arī ziemeļu gulbji, paugurknābja gulbji, kas agrāk migrēja projām uz Rietumeiropu, šobrīd paliek Latvijā. Dienvidkurzemē viņi spēj palikt. Protams, ja uznāk biezāka sniega sega, viņi dodas uz Lietuvu vai Poliju.”

Tiesa gan – arī putni esot konservatīvāki un inovatīvāki, pārbaudītu vērtību piekritēji klimata izmainītajiem laika apstākļiem vēl īsti neuzticoties. Silto ziemu ietekmē Latvijā samazinoties tās putnu sugas, kurām vairāk patīk aukstāks laiks.