Svarīgi nepieļaut Covid-19 un citu pacientu plūsmu krustošanos

Daugavpils reģionālajā slimnīcā šobrīd ikdienā vidēji ārstējas ap 70 Covid-19 pacientiem, taču slimnīcas Infekcijas slimību nodaļas vadītāja Eiženija Ivanova joprojām ar satraukumu atceras Jaunā gada laiku, kā arī ar bažām gaida Lieldienas, kad varētu nākties izmantot moduļu ēkas.

SIA “Daugavpils reģionālā slimnīca” Infekcijas slimību nodaļas vadītāja Eiženija Ivanova saka: “Bija ļoti grūti mums, personāls slimoja, ārsti slimoja tajā laikā. Četras brīvdienas būs, jā, svētki. Un mēs nezinām, kā mums būs Latvijā. Mēs zinām, ka Igaunijā ir ļoti liels slimnieku skaits. Ugandas štamms ir jau Liepājā. Un Lielbritānijas štamms pie mums jau ir daudz, tāpēc mēs baidāmies, lai neatkārtotos situācija, kāda bija ziemā, un, ja mums ir moduļi, tas ir ļoti labi.”

Pirms diviem mēnešiem Daugavpils reģionālās slimnīcas teritorijā tika uzstādītas divas moduļu ēkas, lai tajās pie lielas noslodzes guldītu Covid-19 pacientus, taču pagaidām tās stāv tukšas.

Kā skaidro Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs, janvārī bija sasniegta tāda gultas vietu noslodze slimnīcā, ka moduļu ēkas būtu jāizmanto, taču pāris dienas pirms tajās bija plānots guldīt pacientus, hospitalizēto skaits kritās un izdevās tikt galā ar esošo gultas vietu rezervi.

“Tajā laikā, kad tika uzsākta moduļu uzstādīšana, no 156 gultām vidēji dienā bija aizņemtas 140-145,” atzīst Grigorijs Semjonovs.

Šobrīd Covid-19 pacientu tiek uzņemti un ārstēti citās telpās, nekā pārējie pacienti. Tā saucamie Covid-19 boksi ir izvietoti Infekcijas slimību nodaļas ēkā. Tas ļauj pacientu plūsmām nekrustoties. Pieaugot Covid-19 saslimušo skaitam, kā barjera starp plūsmām būs moduļu ēkas.

Grigorijs Semjonovs: “Tas ir pēdējais šķērslis, lai nenonāktu līdz tam, ka pacientus būtu jāizmitina esošajā 12 stāvu ēkā, kur paralēli notiek visu pārējo slimību ārstēšana. Un tikai tāpēc arī tie moduļi bija uzstādīti, lai maksimāli ilgāk novilktu procesu līdz Covid-19 pacientu nonākšanai kopējā profilā.”

Veselības ministrijas pārstāve Sanita Janka pauž: “Šis noteikti ir labs risinājums, lai infekciozo pacientu plūsmu atdalītu no pārējo pacientu plūsmas.”

Ir izstrādāts arī scenārijs, kā izmantot moduļu ēkas, ja Covid-19 pacientu plūsma būtiski nepalielinās.

“Tie pacienti, kuri, iestājoties pēc akūtas ārstēšanas uzņemšanas nodaļā nakts laikā vai vēlā vakarā, piemēram, un, esot pieņemtam lēmumam, ka viņam hospitalizācija nav nepieciešama, mēs vienkārši viņiem piedāvāsim iespēju pārnakšņot un rīt no rīta doties mājās,” stāsta Grigorijs Semjonovs.

Daugavpils reģionālā slimnīca plāno tuvākajā laikā uzstādīt vēl 4 moduļu ēkas, kopā nodrošinot papildus 30 gultas vietas. Iepirkumā ir noteikts uzvarētājs, un tuvākajā laikā plānota atlikušo moduļu ēku uzstādīšana.