Streika nosacījumi neesot izpildīti. Deviņi centi nav algas pielikums

Rīgu šodien caurvija skolotāju un mediķu protesta gājiens, kuri aicināja politiķus mainīt savu attieksmi pret nozari un mājas darbus izpildīt laicīgi. Turklāt, kā norādīja sabraukušie pedagogi, algas pielikums deviņi centi par vienu mācību stundu neradīšot lielāku vēlmi palikt skolā.

Tūkstošiem skolotāju šorīt devās nevis uz savām skolām, bet gan uz galvaspilsētu, lai piedalītos Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) organizētajā protesta gājienā.

Lai gan piektdien Ministru kabinets pieņēmis grozījumus par darba samaksas grafiku, ReTV uzrunātie pedagogi uzskata, ka mājas darbi ir jāpilda laicīgi, turklāt – pēdējā brīdī sasteigto darbu politiķi nemaz neesot īsti izpildījuši. Rīgas 152. pirmskolas izglītības iestādes skolotāja Rita Alpa-Lūka saka: “Mēs gribētu, lai būtu apmaksāts arī tas laiks, ko veltām darbam pēc darba laika. Veicam gatavošanās darbu nodarbībām, veidojam materiālus, jo to nav.”

“Skolotāji ir pārslogoti un ir izdegšanas priekšā, un dažs labs arī izdeg,” atzīst Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas angļu valodas skolotāja Ina Andiņa.

Gājienā, kas stiepjas teju visas Tērbatas ielas garumā, lielākoties redzamas sievietes, un tā tas ir arī ikdienā skolās. Un arī apstiprinātais algas pielikums situāciju, visticamāk, nemainīs. LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga: “No valsts budžeta tiek atvēlēti 320 000 eiro 25 000 pedagogu vispārējā izglītībā. Tiek norādīti tādi finansējuma avoti, ko skolotājs nevar ietekmēt. Ja mēs ļoti vienkāršoti izdalām vidēji uz skolotājiem un darba stundām no valsts budžeta, viņi ir uzskatījuši par pietiekamu deviņus centus, tai skaitā nodokļus.”

Protestētāji savu sāpi izsaka arī plakātos, kuros pavīd gan ironija par politiķiem, gan aicinājums saglabāt lauku skolas, gan atgādinājums, ka bez atbalsta personāla skola nevar strādāt. Liepājas Centra sākumskolas medicīnas māsa Rimma Lagzdiņa: “Es cīnos arī par savu algu, lai tomēr būtu lielāka, jo mums arī nepieliek neko, reizēm arī darām pedagoģisko darbu – klausāmies. Es esmu ļoti optimistiski noskaņota un ticu, ka kaut kas mainīsies.”

No šodienas sāks arī pedagogu trīs dienu streiks, tomēr ne visi, kas šodien piedalās protesta gājienā, arī streikošot. Ilūkstes PII “Zvaniņš” skolotāja Vita Vanaģele: “Mēs prasījām, lai stundas samaksa būtu izlīdzināta ar skolu skolotājiem, un šobrīd tas ir ieplānots. Tā kā esam saņēmuši ļoti vēlu dokumentus, nevarējām izpētīt, tāpēc neesam gluži pārliecināti.”

Protesta gājienā šodien līdz ar pedagogiem piedalījās ap tūkstotis mediķu. Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece: “Cik mēs iztērējam naudas viena bērna izglītošanai, kāda ir alga skolotājiem, kāda ir alga mediķiem. Ja neskatīsimies uz šim vienkāršajām lietām un nesāksim to matemātiku no pamatprincipiem, nekur nevirzīsimies.”

Jauno ārstu asociācija protesta akciju plāno maijā, bet medicīnas darbinieku streiks tiekot plānots septembrī. Aizsilniece: “Domāju, ka politiķiem ir jāmaina sava attieksme un vismaz jāmēģina runāt, nevis jāsauc mūs par īdētājiem.”Foto: Evija Trifanova/LETA