Strauji ienākas ķirši un avenes

Kaitēkļi, strauja ražas ienākšanās, darba roku trūkums – tās ir problēmas, ar kurām cīnās ne tikai zemeņu audzētāji. Šobrīd ir aveņu un ķiršu ražas laiks. Agrās un vidējās šķirnes ir gatavas realizācijai vienlaicīgi. Meklējot iespējas, kā ātrāk ogas nogādāt līdz patērētājam, arī šīs saimniecības atvērušas savu laukus ogu pašlasīšanai. Uz saimniecībām Kuldīgas pusē devās kolēģi no Kurzemes. 

Kuldīgas novada Laidu pagastā esošajā zemnieku saimniecībā “Lejasdārzi” audzē zemenes, ķiršus, ābolus, bumbierus. Aiz muguras raizes, kad karstā laika dēļ visas zemenes neizdevās novākt un pārdot, tās palika vagās. Tagad ir saldo ķiršu ražas laiks. Siltums un sausums tiem ir pa prātam, tāpēc ogu daudz. Bet pašas ogas pa prātam ir gan lapsenēm, gan putnu bariem, kurus atbaida ar speciālām ierīcēm. Līdzīgi kā ar zemenēm, karstuma dēļ ātri ienākušies arī ķirši. “Tas, kas ir ļoti koncentrēti, tur vienmēr ir problēmas. Mums ir gan agras šķirnes, vidējās, vēlās, lai būtu šis pusotrs mēnesis, bet ne šogad, mēs sākām 25. jūnijā, tagad jau lēnām tādā riktīgā finišā lēnām iet,” stāsta Mārcis Freimanis, z/s “Lejasdārzi” saimnieks.

Ogu pašlasīšanai savu saimniecību “Lejasdārzi” atvēra jau pērn. Tad vairāk iemesls bija iepazīstināt cilvēkus ar daudz un dažādām ķiršu šķirnēm, kādas Latvijā var izaudzēt, jo ķirši ir saimnieka sirdslieta. Viņš izveidojis ne tikai kolekciju, bet arī strādā pie jaunu šķirņu radīšanas. Šogad svarīgāk, ka strauji nogatavojušās ogas palīdz nolasīt. Līdzīgi ir arī Kurmāles pagastā esošajā zemnieku saimniecībā “Smilškalni”. Te audzē avenes, upenes, kazenes, aronijas, smiltsērkšķus. Lielāko platību no tām aizņem avenes ar dažādu nogatavošanās laiku. “Saplūst kopā agrās šķirnes ar vidējām, visas vienā laikā. Avene ir oga, kas jārealizē 24 stundas pēc novākšanas, kamēr nav sabojājusies, 24 stundu laikā pārdot - tur ir, ko darīt,” saka Alvils Elksnis, z/s “Smilškalni” saimnieks.

Agnese Sīle uz “Smilškalnu” aveņu laukiem atbraukusi no Alsungas. “Divus spainīšus, vēl drusku dekorēšanai. Es jau biju zemenēs, noteikti, ka mellenes lasīšu, dzērvenes, brūklenes. Ir izbraukuši, pastaigājusies, jaunu iepazinuši.”

Dārzkopības institūta vadošā pētniece Valda Laugale uzsver, ka ogu audzētājiem šis ir ļoti sarežģīts gads gan sausuma, gan karstuma, gan kaitēkļu dēļ, kas savairojušies īpaši daudz. Ātrāka ogu ienākšanās nav tikai šī gada problēma, nākotnē ar to nākšoties rēķināties arvien vairāk. “Ogu ienākšanās laiks paātrinās arvien, bija gan pēdējā gadā. Iepriekšējā bija tā, ka vēlāk sākās sezona, bet, salīdzinot ilggadējos datus, sezona arvien paātrinās.” Savukārt savu lauku atvēršana pašlasīšanai Latvijā kļūstot arvien populārāka.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs vietnē novadagarsa.lv apvienojis informāciju par saimniecībām, kas ražas laikā piedāvā pašlasīšanu.


Foto: Freepik