Strādāt Latvijā atļauts jau gandrīz 9000 Ukrainas bēgļu

Latvijā darba atļaujas ir gandrīz deviņiem tūkstošiem Ukrainas bēgļu. Darba vakanču skaits ir liels, taču tas neatbilst lielai daļai darba meklētāju vēlmēm un prasībām, līdz ar to ideja – Latvijas darba tirgu aizpildīs iebraukušie ukraiņi – vismaz šobrīd nestrādā. 

Vairums Ukrainas bēgļu Latvijā ir iekārtojušies un sakārtojuši dokumentus, tādējādi intensīvāk sākuši meklēt arī darbu. Vakanču portālā, kas izstrādāts īpaši ukraiņiem, secināts, ka līdzās veiksmīgajiem pieredzes stāstiem, ir daļa cilvēku, kuriem darbavietas meklējumi sagādā grūtības. “Ir daļa speciālistu, kuri ir diezgan aizvainoti, ka viņiem tiek piedāvāts zemi atalgots vai zemi kvalificēts darbs. Tas ir viens gals, ko dzirdam. Otrs galvenais arguments, ko viņi min, kāpēc ir grūti atrast darbu – darba devēji nav atvērti uz nepilna laika nodarbinātību,” saka Pārsla Baško, “ERDA Group” vadītāja.

Portālā visvairāk publicēto darba piedāvājumu ir informācijas tehnoloģiju nozarē, pēc tam seko rūpniecība, ražošana un klientu apkalpošanā. Izrādās, pašu ukraiņu intereses ir tieši pretējā secībā. Proti, tas, ko darba devēji piedāvā visvairāk, ukraiņiem interesē vismazāk. “Šie cilvēki, kas ir nesen ieradušies no Ukrainas, nav vēl gatavi uzsākt psiholoģiski grūtu darbu. Viņi daudz vairāk meklē vienkāršāku darbu, īpaši uz nepilnu slodzi,” skaidro Pārsla Baško.

Portālā publicēti aptuveni 350 darba piedāvājumi gan galvaspilsētā, gan reģionos. Tikmēr Nodarbinātības valsts aģentūras datubāzē ir 7,5 tūkstoši brīvo vakanču tieši Ukrainas iedzīvotājiem. Organizācija “Gribu palīdzēt bēgļiem” uz situāciju raugās optimistiski. “Cilvēki ir ārkārtīgi dažādi, kuri ierodas. Domāju, ka arī augsti kvalificētiem speciālistiem darbs Latvijā atradīsies, it īpaši ņemot vērā atvieglotos valodas nosacījumus, kā arī redzam ļoti lielu interesi par iespēju apgūt latviešu valodu. Tā kā tas ir tikai laika jautājums,” saka Evija Strupišao, organizācijas “Gribu palīdzēt bēgļiem” pārstāve.

Cik daudz Latvijā ieradušies ukraiņu no kara plosītās valsts, šobrīd precīzi pateikt nevar neviens. Aptuvenās aplēses liecina, ka tie ir vairāk par desmit tūkstošiem cilvēku, pārsvarā sievietes ar bērniem. 


Foto: Freepik