Starptautiskā vecmāšu diena. Saruna ar vecmāti Agnesi Lemeševsku, kura palīdzējusi nākt pasaulē aptuveni astoņiem simtiem bērnu

Šodien, 5. maijā, pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā vecmāšu diena. Šāda profesija pastāv vien pēdējos aptuveni simts gadus, jo tās priekšgājējas bija pirtnieces un zāļu sievas. ReTV saruna ar vecmāti Agnesi Lemeševsku.

Darbs ir grūts, bet ļoti skaists, - par savu profesiju, ar lepnumu saka vecmāte Agnese Lemeševska, kura palīdzējusi nākt pasaulē aptuveni astoņiem simtiem bērnu. “Tas ir kaut kas tik fascinējošs – jaunās dzīvības ienākšana. Ne velti angliski ir midwife - sieviete pa vidu starp bērniņu un mammu, to pasauli un šo pasauli. Ļoti maģiska profesija,” atzīst Agnese Lemeševska, vecmāte Madonas slimnīcā, Latvijas Vecmāšu asociācijas valdes locekle.

Vecmātes uzdevums ir ne tikai pieņemt dzemdības, bet arī izglītot sabiedrību seksuāli reproduktīvos jautājumos un nepieciešamības gadījumā ņemt uzskaitē un novērot grūtnieces. Nozares speciālisti cer, ka drīzumā valstī tiks nodrošinātas arī pēcdzemdību konsultācijas. Agnese Lemeševska: “Mūsu ģimenes ārsti ir diezgan aizņemti. Būtu jauki, ja katra māmiņa saņemtu vismaz vienu pēcdzemdību vizīti mājās. Mēs redzam, ka pieprasījums ir. Bieži vien tieši ar pirmo bērniņu ir ļoti daudz jautājumu. Ārsts ārstē, bet vecmāte palīdz ar aprūpi, ar zīdīšanas konsultāciju un vispār aptvert jauno vecāku lomu. Tāda konsultācija būtu ļoti noderīga, tāpēc ceru, ka mani dzird arī kādas valstiskas organizācijas, kas varētu ieplānot nākotnē šādu pakalpojumu.”

Runājot par dzemdībām, Agnese stāsta, ka pēckara gados lielākoties tika pieņemts lēmums par ķeizargriezienu, taču, apzinoties, ka arī tam ir riska faktors, šobrīd pasaulē arvien vairāk dzemdības atkal norit dabiskā veidā. “Iejaucamies tikai tad, ja neiet uz priekšu tā, kā ir plānots. Tas, protams, ir labi, jo senajās dienās bija augsta bērnu un māmiņu mirstība, bet šobrīd varam izglābt gandrīz visus bērniņus,” saka Agnese Lemeševska.

Agrāk medicīna nebija tik attīstīta, taču sievietēm bija veselīgāks dzīvesveids. Agnese Lemeševska: “Senos laikos sievietes ļoti daudz fiziski strādāja, bija maz, ko ēst, bērniņi bija mazāki. Šobrīd - pat tad, ja gribam, - dzemdības reizēm ir grūtas, jo sieviete ir maz kustējusies, atļāvusi sev ēst visu, bērniņš ir liels. Gribētu aicināt topošās māmiņas atcerēties, ka dzemdības ir kā noskriet maratonu. Tam ir jāgatavojas visu grūtniecību - pastaigas un veselīgs uzturs. Tad arī būs vieglāk dzemdībās.”

Agnese atzīst, ka vecmāte nav tikai profesija, bet gan dzīves aicinājums. Viņa priecājas, ka, lai arī salīdzinoši maz, jaunieši interesējas par šīs profesijas apguves iespējām. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik