Šovakar kanālā ReTV filma “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju”

Šovakar, 23. maijā, pulksten 21.25 kanālā ReTV demonstrēsim filmu “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju”. Aukstā kara noslēguma fāzē 20. gs. 80. gados Ziemeļamerikas latviešu jauniešu politiskās demonstrācijas piesaistīja preses uzmanību Baltijas valstu okupācijas jautājumam. Viens no filmas varoņiem Juris Bļodnieks atzīst, ka svarīgi vienmēr būt pilsoniski aktīviem un iepazīstināt jauno paaudzi ar trimdas latviešu cīņu par neatkarību.

Filma “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju” ir stāsts par trimdas latviešu jauniešu izdomu, trakulīgumu, drosmi un nacionālpatriotisko stāju. Tas tiek atklāts, izmantojot vienas ļoti īpašas automašīnas dzīvesstāstu. Šīs automašīnas īpašnieks ir Juris Bļodnieks: “Man reiz piederēja mašīna, kura bija koši dzeltenā krāsā. Mēs izdomājām, ka tā ir jāapkrāso ar zināmām devīzēm. Tā kā mēs bijām patriotiski un iestājāmies par Latvijas neatkarību, tad apkrāsojām ar pretpadomju saukļiem. Ar pretpadomju saukļu mašīnu braucu daudzus gadus,”

Filma ataino ne tikai veca autiņa stāstu, bet parāda trimdas latviešu cīņu par neatkarīgu Latviju un to, ka Amerikas latvieši vienmēr cenšas sadarboties ar savējiem dzimtenē. Juris Bļodnieks: “Uzskatu sevi par Amerikas latvieti vai latvieti, kas ir dzīvojis un uzaudzis Amerikā. Es esmu strādājis jau pēdējos 30 gadus uzņēmumā ar Latviju vai nu pārsūtīšanā, vai ēdienu importā, datoru piegādē.”

Filmas “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju” režisore Māra Pelēce atrasta Mineapolisā, bet montāžas režisore Dita Gruze-Evarts - Losandželosā. Pats Juris Bļodnieks šajā pavasarī ir apbraukājis daudzas Latvijas skolas, lai parādītu šo filmu arī skolniekiem. “Tā doma kas mani visvairāk motivē, ka jauniešiem šis ir interesanti un tas viņus motivē. Man liekas, ka svarīgi ir saprast, kas ir demokrātijas centieni, ka mēs varam iespaidot mūsu likumdevējus. Rakstījām mūsu likumdevējiem Amerikā, lai iestājas par zināmiem jautājumiem, filma šo parāda.”

Filmā paralēli bagātīgiem arhīvu materiāliem ir iekļautas intervijas ar Latvijai nozīmīgiem sabiedriskajiem darbiniekiem - Ivaru Slokenbergu, Vitu Andu Tēraudu, Māri Ķirsonu, atklājot viņu jaunības gaitas, kurās cīņa par Latvijas neatkarības atjaunošanu bija pašsaprotama.