Šogad vilki noplēsuši jau gandrīz 200 aitas

Pagājušajā naktī vilki noplēsuši vairākus jērus kādā saimniecībā Limbažu novadā. Šajā ganību sezonā Vidzemē šis nav pirmais reģistrētais plēsēju uzbrukums. Kopā noplēstas jau gandrīz 200 aitas un jēri, visvairāk tieši Cēsu un Limbažu novados. ReTV uzrunātie aitkopji atzīst – pagaidām šai problēmai izeju neredz. 

Šorīt, dodoties uz aploku saimniecībā “Mikaitas” Limbažu novadā, nācās ieraudzīt nepatīkamu skatu – vilki noplēsuši piecus jērus un vēl sešus ievainojuši. Šajā saimniecībā šāda nelaime neesot piedzīvota jau septiņus gadus. Šoreiz vilkiem ir izdevies iekļūt aplokā - par spīti ganību suņiem un elektriskajam žogam. “Šogad acīmredzot kaut kāds līdzsvars dabā izjaukts, vilku ir tik daudz, ēdiena tik maz, ka viņiem jāpārvar gan sēta, gan sargsuņi un jānāk ārā no savas vides,” saka aitkope Limbažu novadā Aija Šnēdere.

ReTV viesojas arī saimniecībā Cēsu novada Drabešos. Tur situācija skaudrāka – šogad šķirnes aitām un jēriem uzbrukts jau vairākkārt. Vilku uzbrukumi nesen esot bijuši arī vēl četrās saimniecībās apkaimē. Par to, ka šajā sezonā ir vairāk letālu vilku uzbrukumu aitām, vēsta arī Valsts meža dienestā (VMD). “Pagājušajā gadā bija vairāk visā Latvijas teritorijā, šinī gadā tā tendence ir tāda, ka ir Cēsu novads, kur ir 20 gadījumi no visiem, Amatas pagastā ir 13 gadījumi. Skatījos, Amatā pagājušajā gadā nav neviena gadījuma,” stāsta VMD Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.

Tā kā plēsēju radītie postījumi grūtības saimniecībām rada jau gadiem, organizācija “Zemnieku saeima” uzsver nepieciešamību aitkopjiem sniegt valsts atbalstu un rast risinājumu. “Viens no preventīviem pasākumiem būtu letālā vilku atbaidīšana. Respektīvi – lauksaimniekam tiek dota iespēja aizsargāt, nomedījot plēsīgo dzīvnieku, pie nosacījuma, ja saimniecība ir veikusi preventīvos pasākumus,” saka “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Tikmēr Valsts meža dienestā uzskata – tas situāciju nerisinātu. “Mums ir pienācīgi plaša šī medību sezona – no 15. jūlija līdz 31. martam. Tas termiņš ir piesaistīts – augustā septembrī vairāk šo uzbrukumu, lai arī vairāk pasargātu šīs vietas no potenciāliem uzbrukumiem.”

Aitkopji sagaida, ka vilku radītu zaudējumu gadījumā saimniecībām būtu jāizmaksā kompensācijas, līdzīgi kā tas ir Igaunijā un Lietuvā. Vienlaikus abas iesaistītās puses atzīst, ka efektīvāks kompromiss būtu Zemkopības ministrijas līdzekļu piesaistīšana preventīvo pasākumu veikšanai, piemēram, labāku žogu izbūvei.


 #SIF_NVZ2022 

Foto: Zemnieku saeima, Facebook