Šogad ugunsgrēkos Kurzemē dzīvību zaudējuši jau 7 cilvēki

Iestājoties aukstajam laikam, palielinās izsaukumu skaits uz notikumu vietām, kur degšana saistīta ar apkures ierīču nepareizu kopšanu vai lietošanu – informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD). Pieaug arī traģiskā statistika, kad nelaimes gadījumā, visbiežāk saindējoties ar dūmiem, ir bojā gājuši cilvēki.

Anete Strazdiņa, VUGD pārstāve, stāsta, ka janvāra statistika nav iepriecinoša – katru dienu Kurzemē ir kāds bojā gājušais ugunsgrēkos. Kopējā aina - nav veikta elektroinstalācijas pārbaude, apkures ierīces tehniskā pārbaude, nav veikta dūmvadu tīrīšana.

Cietā kurināmā apkures ierīces tiek apsekotas ik pēc pieciem gadiem, sastādot par to aktu, tomēr dūmvadiem ir jābūt iztīrītiem līdz apkures sezonai jeb 1. novembrim – paredz Ministru kabineta noteikumi. Skursteņslaucītāji stāsta, nereti cilvēki paši izvēlas veikt dūmvadu apkopšanu, taču tas neesot droši un neizslēdz nelaimes iespējamību.

Skursteņslaucītāja amata meistars Aldis Zaķis pauž, ka sodrēju degšana notiek, ja savlaicīgi nav iztīrīts skurstenis un ja apkures ierīces nav piemērotas konkrētā skursteņa lietošanai.

Latvijā šobrīd strādā 37 skursteņslaucītāja amata meistari un 39 zeļļi. Neilgi pirms apkures sezonas uzsākšanas, darba ir ļoti daudz un rindas garas. Gadās, ka dūmvadu tīrīšana laika apstākļu dēļ nav iespējama, jo, gādājot par savu drošību, viņi uz slapjiem jumtiem nekāpj.

Dūmu detektors un skursteņu savlaicīga tīrīšana – tas var pasargāt no uguns nelaimes. VUGD informē, neskatoties uz obligāto prasību par detektoru lietošanu visās mājsaimniecībās, reālā situācija rāda, ka tikai katrā ceturtajā mājoklī, kur bija izcēlies ugunsgrēks, ir šī ierīce. Gadās, ka detektors nedarbojas, jo, piemēram, nav ielikta baterija. Svētdien šādas situācijas dēļ ugunsgrēkā Skrundas novadā kāds cilvēks zaudēja dzīvību.