Šogad svētceļnieki uz Aglonu dodas mazākās grupās

Šogad svētceļojumā uz Aglonu varēja doties grupas, kuru dalībnieku skaits nepārsniedz 50 cilvēkus, savukārt vienā telpā pieļaujams atrasties vien 20 svētceļniekiem. Ierobežojumi netiek piemēroti vien tajos gadījumos, ja grupā visiem ir darbspējīgs sertifikāts par Covid-19 vakcināciju vai pārslimošanu. Tomēr, kā atzīst svētceļnieki, tas neesot traucēklis izbaudīt īpašās sajūtas, ko sniedz došanās svētceļojumā.

Salaspils katoļu draudzes svētceļnieku grupa ceļu uz Aglonu uzsāka 4.augusta rītā. Aiz muguras jau vairāk nekā 200 kilometri, priekšā vēl aptuveni 40. Šī ir viena no lielākajām svētceļnieku grupām šogad, kuras sastāvā ir aptuveni 90 cilvēki. Līdz ar ierastajām svētceļnieka mantām, šajā reizē viņiem visiem ceļā līdzi ir arī derīgi Covid-19 sertifikāti.

Drošības sajūta svētceļnieku vidū ir tikai viens no iemesliem, kāpēc Salaspils katoļu draudzei jau sākotnēji bija pieņemts lēmums ļaut piebiedroties savai grupai tikai imunizētus dalībniekus. Tāpat šādām grupām netiek piemēroti atsevišķi ierobežojumi, tostarp maksimālais pieļaujamais cilvēku skaits vienā telpā. “Es negribēju gulēt ar maskām, es negribēju 20, teltīs šo augustu es arī negribēju. Tad mēs izdarījām tādu izvēli – ja mēs gribam būt 80-90, ja mēs gribam, lai skolās un telpās, mēs izvēlējāmies šo pilnīgi drošo režīmu,” pauž Ilmārs Tolstovs, Salaspils katoļu draudzes priesteris.

Daudz mazākā skaitā jeb aptuveni 19 cilvēku sastāvā ceļu uz Aglonu mēro Rēzeknes Jēzus Sirds katedrāles svētceļnieku grupa. Ierasti gan viņu skaits bija vismaz divreiz lielāks. Svētceļnieku sarukumu veicinājusi esošā situācija ar Covid-19 izplatību – atzīst grupas vadītāja Lita Klepere. “Sākumā 40 cilvēki bija pieteikušies, bet pakāpeniski atteicās. Veselības problēmas, daļai bija arī darba problēmas un tas, ka pasaulē, gan arī valstī tā situācija mainās Covid ietekmē. Arī maksas testi ir problēma, kāpēc cilvēki negribēja nākt. 25 eiro – mēs interesējāmies Dagdā, būs cilvēki, kuri brauks testus izdarīt.”

No visiem Rēzeknes Jēzus Sirds katedrāles svētceļniekiem Covid-19 testi pirms došanās ceļā uz Aglonu bija jāveic vien pieciem, tostarp četrpadsmitgadīgajam Edgaram. Tā kā to derīguma termiņš ir ierobežots, testi viņiem jāveic arī svētceļojuma laikā.

Došanās svētceļojumā uz Aglonu kā tradīcija 14 gadu garumā ir Latgales Reģionālās televīzijas žurnālistei Ausmai. Savu gājienu uz Aglonu Ausma fiksē arī video, kas ļauj ielūkoties svētceļnieka ikdienā. “Tas galvenais iemesls ir nodoms par ģimeni, par savējiem. Arī šis Covid gads ir ieviesis tādas dažādas veselības problēmas gan starp tuviniekiem, gan starp draugiem, radiem, paziņām. Un arī šie cilvēki, kas man šobrīd ir apkārt, viņi arī visi jau ir kļuvuši par otro ģimeni. Katrs gads, kad jau tuvojas augusts, liekas, ka, nu, varbūt jau pietiek, tomēr padsmit gadi jau noieti, bet, kā atceros par viņiem, tā uzreiz liekas, ka, nē, ir atkal jāiet!”

Galvenie Aglonas svētki jeb Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas obligātās svinības sāksies 14.augustā. Jau vēstīts, ka šogad galvenajos dievkalpojumos būs divas ieejas – viena no tām ne vairāk kā 1000 cilvēkiem ar negatīvu Covid-19 testu, otra tiem, kas vīrusu ir izslimojuši vai pret to vakcinējušies.


Foto: Svētceļnieki ceļā uz Aglonu, 2020.gada augusts, Lāsma Zute-Vītola