Šogad Latvijā manītas trīs jaunas putnu sugas

Kamēr citi paietu garām kā parastam zvirbulim, putnu vērotāji viņu piestāj un iemūžina. Nesen 18 gadus vecais ornitoloģijas entuziasts un putnu fotogrāfs Edgars Smislovs Salacgrīvas ostas apkaimē pamanīja reto Latvijai caurceļojošo kalnu ķeģi. Putnu vērotājiem šis bijis īpašs gads, jo pamanītas arī vairākas jaunas putnu sugas.

Par putniem interesējas jau no bērnības, jo tēvs ir ornitologs. Šobrīd rit jau desmitais gads, kopš Edgars Smislovs nodarbojas ar putnu vērošanu, arī fotografē un paguvis iepazīt jau gandrīz visus Latvijas putnus, nedaudz arī no Eiropas. Tā arī zinot jau dažādās atšķirības, kam jāpievērš uzmanība. Viesojoties Salacgrīvā, Edgars atpazina samērā reto kalnu ķeģi - dēvētu arī par kalnu kaņepīti.

“Nav pārāk rets, viņš ir vairāk grūti pamanāms, jo ir diezgan līdzīgs zvirbulim, bet, jā, katru dienu arī nesanāk ieraudzīt. Lido rudeņos un pavasaros pārsvarā gar jūras piekrasti, tad ziemo nedaudz arī Latvijā, bet pārsvarā Vācija, Polija, tajā apkārtnē. Tas dzeltenais knābītis, tas arī pievērš uzmanību, kad putnus skatās ilgāku laiku,” stāsta Edgars Smislovs, putnu vērotājs, fotogrāfs.

Edgars stāsta - viņam laimējies pamanīt vairākus Latvijai retus putnus, piemēram, šogad Liepājā izdevās pamanīt arī Tundras šņibīti. Īpašs prieks, ka izdevies ieraudzīt arī pat iepriekš Latvijā nemanītas sugas. “Trīs jaunas putnu sugas Latvijā esmu atklājis - divas pats un pie vienas esmu bijis klāt. Stejnegera pīle un Sibīrijas peļkājīte, tas vēl 2016. gadā. Šogad man arī paveicās ieraudzīt jaunu putnu sugu Latvijai - melnplecu kliju. Kolkas ragā tas bija. Man viens no tādiem visinteresantākajiem novērojumiem.”

Melnplecu klija Kolkā Ūšu pļavā pamanīta 1.maijā. Tur bijis kopā ar tēvu. Melnplecu klija, kas Latvijā gaidīta jau vairākus gadus, virs abiem pārlidojusi dažus riņķus un devās tālāk uz ziemeļiem. Tomēr Edgars Smislovs paguva to arī iemūžināt. Jāpiebilst, ka šogad šis nav vienīgais pirmo reizi Latvijā manītais putns. “Šis tādā ziņā ir diezgan neparasts gads, ja skatāmies vairāku iepriekšējo gadu griezumā. Šogad ir jau trīs jaunas sugas Latvijā. Bez iepriekš minētās melnplecu klijas ir redzēts arī pirmo reizi septembrī arī garknābju šņibītis, tagad oktobrī Sibīrijas čakstīte. Te gan tāda īpatnība, ka arī pagājušā gadā bija trīs jaunas sugas Latvijā, bet, ja paskatāmies mazliet garākā periodā, pirms tam veselus trīs gadus neviena jauna suga Latvijā nebija konstatēta,” saka Mareks Kilups, Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāvis, putnu vērotājs.

Viens no galvenajiem faktoriem, lai pamanītu Latvijai retus putnus, ir to novērotāju aktivitāte. Jo vairāk cilvēku iet dabā un pievēršas putnu vērošanai nopietni, apbruņojušies arī ar labu foto tehniku, jo lielākas iespējas tos pamanīt. Tāpēc ir arī gandarījums, ka putnu vērošanai tā nopietni pievēršas arī jaunā paaudze. “Edgars ir īpašs fenomens, kas jau ļoti agrā jaunībā ir ļoti kompetents un zinošs putnu pazinējs, kurš spēj arī izcili nodokumentēt, ko novēro. Tas ir ļoti svarīgi, jo ne vienmēr, to reto putnu redzot, uzreiz vari noteikt, kas tas tāds ir.”

Par savu aizraušanos ar putniem astoņpadsmitgadīgais Edgars Smislovs vēl piebilst - putniem arī palīdzējis. Šobrīd Edgars mācās Rīgas Mākslas un mediju tehnikumā par fotogrāfu, savu aizraušanos ar putniem nākotnē cer apvienot jau ar mācībām Bioloģijas fakultātē. 


Foto: Freepik