Šogad cilvēki laulājušies mazāk

Aizvadītajā gadā iedzīvotāji laulājušies mazāk. Tam par iemeslu var gūt gan pandēmija, gan kaut kas cits. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, spriests, ka kritums ir ievērojams – nevienā mēnesī nav sasniegti iepriekšējā gada skaitļi.

Sigita Šulca, Centrālās statistikas pārvaldes demogrāfijas eksperte, pauž, ka vislielākais kritums ievērojams īpaši vasaras mēnešos. Viņa stāsta, pagājušā gada oktobrī tika reģistrētas 11,5 tūkstoši laulības, taču šogad - 9,6 tūkstoši.

2020. gads joprojām tiek noslēgts ar Covid-10 ierobežojumiem. Saglabājas problēmas ar ceļošanu, jo daudzi to atliek uz labākiem laikiem. Protams, problēmas skar arī finansiālie apstākļi, kas var būt par iemeslu laulību skaita kritumam šajā gadā.

Sigita Šulca pauž, ka ir grūti pateikt, vai tā bijusi tikai Covid-19 ietekme. Viņa arī uzsver, ka zināms, ka iedzīvotāju skaits samazinās, tādēļ esot tikai dabiski, ka tā notiek arī ar laulībām.

Valmieras Svētā Sīmaņa evanģēliski luteriskās draudzes mācītājs Edijs Kalekaurs norāda - šogad notikušas vairāk laulības nekā pērn. Draudzē pirmslaulību apmācības notiek individuāli ar katru pāri, tādēļ pandēmija būtiski neietekmēja to norisi.

Mācītāja iekšējā sajūta ir, ka cilvēki mūsdienās biežāk aizdomājas par laulību reģistrēšanu oficiālā ceļā. Viņu esot pārsteigusi statistika, kas norāda uz kritumu.

Gads bijis citādāks arī Valmieras dzimtsarakstu nodaļā. Tur vadītāja Ieva Miķīte-Plusniņa pauž, ka ārkārtējās situācijas laiks ir ietekmējis laulības reģistrācijas skaitu. Viņa atzīst, ka pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas cilvēki jaunos noteikumus attiecībā uz laulāšanos pieņēma labi.

Lai arī 2020.gads aizvadīts dažādu ierobežojumu ēnā, svarīgākais ir attieksme un vēlme laulību reģistrēt.