Šobrīd vakcinācijai pret Covid-19 Latvijā ir reģistrētas četras vakcīnas

Šobrīd vakcinācijai pret Covid-19 Latvijā ir reģistrētas četras dažādas vakcīnas. Divas no tām - RNS tipa vakcīnas -, ir tapušas, izmantojot salīdzinoši jaunu tehnoloģiju. Tas daļā sabiedrības radījis bažas, vai šāda veida vakcīnas neatstāj cilvēka organismā nevajadzīgas pēdas.

Vai jaunās vakcīnas pret Covid-19 var izraisīt neparedzamas gēnu mutācijas? Varbūt to radītās olbaltumvielas var nevajadzīgi uzkrāties cilvēka organismā? Bažām nav pamata. Vismaz par to pārliecināta Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes profesore Una Riekstiņa. “Šī jaunā vakcīna ienāk šūnā. No tās tiek saražota viena olbaltumvielas molekula, un tas RNS tiek ātri degradēts, pazūd no organisma pēc samērā neliela laika.”

Latvijas Universitātes profesore norāda, ka, kopš Eduards Dženners radīja pirmo vakcīnu pret melnajām bakām, pētījumi farmokoloģijā piedzīvojuši būtisku attīstības lēcienu. “Šodien jau runā par 21. gadsimta vakcionologa somu, kur jābūt daudz un dažādiem rīkiem, tai skaitā šīs gudrās vakcīnas, kas jau balstās matricas RNS vai DNS molekulās. Kā panākt, lai tās vakcīnas ir efektīvas? Jāievieto pastiprinātāji. Vakcīnā nav jābūt visam mikroorganismam. [Šodien] ar gēnu inženierijas palīdzību var paņemt tikai daļai. Ir ļoti laba izpēte par to, kura no daļiņām tad ierosina to imūno atbildi. Mūsdienās jauno tehnoloģiju attīstība pierāda, ka varam paņemt ne tikai proteīnu (..), bet tagad jau esam gājuši tālāk, var izmantot tikai šo matricas RNS – šo instrukciju. Šūna pati saražo proteīnu, pēc tam citas šūnas saprot, ka tas ir svešais, pret ko būs jācīnās, ja tās organismā parādīsies.”

Lai gan RNS tipa vakcīnas bieži tiek sauktas par jauna tipa vakcīnām, tomēr arī šai tehnoloģijai ir sava vēsture. Šāda tehnoloģija tika izmantota jau pirms 30 gadiem onkoloģijas pacientu ārstēšanai. Šobrīd šāda tehnoloģija tiek izmantota arī vakcīnā prostatas audzēja profilaksei. “Tas, ka vakcīnas varētu izmainīt cilvēka ķermeni, man nav zināms, jo vienmēr tiek veiktas pārbaudes. (Mums taču kož odi, ir odu sezona. Odu dzēlienu laikā mēs arī saņemam no oda to siekalu sekrētu, tajā siekalu sekrētā arī ir dažādi RNS veidi. Mūsu imūnsistēma ir apbruņota, lai tos sakrautu, iznīcinātu un tiktu ar to galā.”

Latvijā šobrīd vakcināciju pret Covid-19 uzsākuši 46,66 % no visiem iedzīvotājiem, bet pabeiguši 41.92 %. Savukārt no populācijas, kam šobrīd pieejama vakcinācija, tātad no 12 gadu vecuma, šobrīd vakcināciju uzsākuši 54.03%, bet vakcinācijas kursu pabeiguši 48.54 % iedzīvotāju.


Foto: Freepik