Smiltenē nodeg kultūrvēstures liecība – Mācītājmuiža

Smiltenes novada kultūrvēsturei tas ir liels zaudējums. Tā pirmdienas vakara ugunsgrēku, kas nopostīja 18. gadsimta nogalē celto Smiltenes mācītājmuižas ēku, vērtē novadā. Ēka bija draudzes īpašums, pašu spēkiem to atjaunot nav iespējams. Kas varēja būt ugunsgrēka iemesli un ar ko ir iezīmīga šī ēka, par to blakus ugunsgrēkā cietušajai mācītājmuižai kaimiņmāju dārzā sastaptā Elza Briede stāsta, ka liesmas ļoti ātri pārņēmušas ēkas jumtu.

Glābšanas dienestā izsaukums pirmdienas pēcpusdienā tika saņemts pēc plkst. 16.00, stāsta Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvis Aleksandrs Jefimovs. “Ierodoties glābējiem notikuma vietā, tika konstatēts, ka deg divstāvu mājas jumts un otrais stāvs ar atklātu liesmu 450 kvadrātmetru platībā. Dzēst ugunsgrēku ieradās ugunsdzēsēju ekipāžas no Smiltenes, Valkas, Jaunpiebalgas un Valmieras.”

Par ēkas nozīmību novada kultūrvēsturē stāsta Smiltenes novadpētniecības muzeja vadītāja Ieva Miķe. “Šī muiža vienmēr ir bijusi lauku draudzes sabiedriskās dzīves un garīgās rosmes centrs. Protams, tā ir liela vērtība Smiltenes kultūrvēsturiskajā kontekstā.”

Mācītājmuiža celta 18. gadsimta beigās, ar šo ēku saistās šejienes ievērojamo mācītāju dzīvesstāsti. “Smiltenes mācītājmuiža ir saistīta ar dažādām mācītāju dzimtām: Hasenšteini, Dīci, Langes, gan pēdējie – Kundziņi, kas ir bijuši šai muižā. Mācītājs Kārlis Kundziņš pats ir bijis ļoti ilgi gan sabiedriskās dzīves organizētājs Smiltenē, gan mācītājs. Viņa dēli ir bijuši gan arhitekti, gan viens no viņiem ir bijis Brīvdabas muzeja dibinātājs.”

Mācītājmuiža ir Smiltenes draudzes īpašums. Tā it kā ir bijusi neapdzīvota. Gluži pamesta, kā stāsta kaimiņmāju iedzīvotāja Elza Briede, arī tā nav bijusi.

Renārs, kurš atklāt sevi nevēlējās, stāsta, ka pirmdienas pēcpusdienā te strādājis, pirmais tad arī pamanījis liesmas. “Baznīcai zāģēju malku, skaldīju. Biju iekurinājis to plīti, lai sasildītos pēc tam, kad beidz to malku skaldīt. Skatos, sāk dūmi kūpēt, uzeju augšā, atveru durvis, tur liesmas priekšā, izsaucu ugunsdzēsējus. Grūti teikt, kas tur – krāsns vai vecie elektrības vadi.”

Jefimovs: “Mēs varam noteikt tikai iespējamo ugunsgrēka iemeslu. Pēc mūsu saņemtās informācijas, notikuma vietā bija piededzis ēdiens, tālāk jau, iespējams, ir notikusi gāzes aizdegšanās, arī strauja uguns izplatība tālāk, bet precīzus iemeslus skaidro Valsts policija.”

Renārs arī neslēpj, ka ēkai jau iepriekš vajadzēja nopietnu remontu, bet draudzei tam nebija līdzekļu. Smiltenes mācītājs Reinis Kulbergs, kurš par ugunsnelaimi uzzināja esot komandējumā Vācijā, telefonsarunā atzīst, ka, visticamāk, ēkai būs jāmeklē jauni saimnieki, kuri būtu gatavi to atjaunot, jo tik apjomīgu remontu veikt nav draudzes spēkos.

Tagad, kad ēka ir bez jumta, kā telefonsarunā atzina draudzes mācītājs Reinis Kulbergs, galvenais ir meklēt risinājumu, lai tā neietu vēl vairāk bojā.