Slimnīcu pārslodze - Covid-19 pacientu skaits slimnīcās pieaudzis līdz 317

Slimnīcas bažīgi lūkojas uz saslimušo skaita pieaugumu - agresīvākais Covid-19 vīrusa paveids ļoti strauji inficē iedzīvotājus, arvien vairāk ir smagi vai vidēji smago slimnieku. Šobrīd slimnīcās Covid-19 pacientu skaits sasniedzies jau 317.

Latvijas slimnīcās, hospitalizējot 1500 Covid-19 pacientus, iestātos pārslodze. Līdz ar daudz lipīgākā un agresīvākā Delta varianta straujo izplatību, nonākot slimnīcā, pat 85% pacientu nepieciešama papildus skābekļa padeve, bet aptuveni 20% pacientu nonāk intensīvās terapijas nodaļā. Kopumā slimnīcās šim mērķim iespējams atvēlēt ne vairāk kā 300 gultas vietas. “Šo skaitu nav iespējams maksimizēt. Tikai tad uz citu slimnieku rēķina, šeit jāņem vēra, ja palielinām Covid-19 skaitu, tad samazinām citu pacientu skaitu,” pauž Sanita Janka, Veselības ministrijas pārstāve.

Slimnīcu pieredze liecina, ka viens Covid-19 pacients intensīvajā terapijā var pavadīt pat līdz 100 dienām. Tikmēr pēc smagas operācijas pacientam intensīvās terapijas aprūpe nepieciešama vidēji trīs dienas. Tas nozīmē, ka pat 30 citiem pacientiem, piemēram, onkoloģiskajiem, var nākties palīdzību atteikt. “Tā šķirošana nav tāpēc, ka mēs to vēlamies, jo Covid-19 pacienti iestājas slimnīcā. Tie, kuri pārsvarā nav vakcinējušies, un šie nevakcinētie rada šo slodzi slimnīcām,” pauž Jevgēnijs Kalējs, Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs.

Šobrīd viens ar Covid-19 Delta paveidu inficēts pacients caurmērā inficē sešus citus cilvēkus, tā skaidro epidemiologs. Pēc viņa aprēķiniem tie Latvijas iedzīvotāji, kuri vēl nav vakcinējušies, ar Covid-19 saslims jau tuvāka pusgada, varbūt gada laikā, vismaz 10% no tiem nonāks slimnīcās. “Jau intensīvās terapijas gultas, kas ir atvēlētas Covid-19 līdz šim, tad tās jau pilnas šobrīd. Protams, ka tie skaitļi tiek mainīti un palielināti, un tiek strādāts pie tā, lai nospraustu robežskaitļus, lai varētu domāt par trauksmi nacionālā līmenī, domāt par radikālu lokdaunu valsts līmenī,” pauž Girts Briģis, Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs.

Septembra sākumā Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā un Daugavpils slimnīcā pacientu pieauguma dēļ izsludināja ārkārtas stāvokli. Šobrīd Covid-19 pacientu ārstēšanā iesaistījušās vairākas reģionālās slimnīcas, situācija Rīgā un Daugavpilī ir nedaudz normalizējusies. Bet prognozes un saslimstības rādītāji aizvien liecina, ka jau oktobra vidū vai beigās atkal visas vietas slimnīcās būs aizņemtas.

Lai gan valsts atvēlēja papildus līdzekļus medicīnas aprīkojuma iegādei Latvijas slimnīcām, veselības aprūpes pamats ir medicīnas darbinieki, un uz to trūkumu īpaši norāda visas slimnīcas. 


Foto: Freepik