Skolotājiem streiks, vecākiem - raizes

“Tā tikai mums vēl trūka, rokas nolaižas!” Tā par gaidāmo pedagogu streiku ReTV Ziņu dienestam saka vecāki. Daudzus māc bažas, kas notiks ar bērniem: ja skolas un pirmsskolas nedarbosies, būs jādomā, kā darbu apvienot ar mazāko bērnu pieskatīšanu, vai jāmeklē citi risinājumi. 

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) brīdinājusi, ka tās prasību neizpildīšanas gadījumā no 19. septembra sāksies beztermiņa streiks. Vecākiem jārēķinās, ka tajā laikā bērnus uz skolām vai pirmsskolām nevarēs vest. LIZDA vadītāja Inga Vanaga: “Streika dalībnieks neveic darba pienākumus un arī neatradīsies darba vietā, tāpēc es aicinātu vecākus nepaļauties uz to, ka bērns būs pieskatīts vai ka saturiski viņam kaut kā diena būs aizpildīta. Nē.”

Izprotot, ka izglītības joma nepiedodami ilgi ir nesakārtota, vecāku organizācijas “Mammāmuntētiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa, kurai pašai ir trīs skolas vecuma bērni, saka – situācija jau tā kopumā ir tik sarežģīta augošās dārdzības un kara tuvuma dēļ. Ziņa par streiku to padara vēl smagāku. “Protams, ja vecāks ir pavadījis vasaru menedžējot, kurš tagad ņems atvaļinājumu, kura ome vai opis pieskatīs bērnu, un tad pēkšņi nāk ziņa par streiku, nekas iepriecinošs tas nav. Tad kā vecāks tu vari vienkārši nokārt rokas.”

Portāla “Cālis.lv” redaktore, četru bērnu mamma Linda Rozenbaha: “Es domāju, jo īpaši pirmklasnieku, pirmo klašu bērniņu vecākiem tā var būt tiešām fiziska problēma, kā noorganizēt bērniem drošu dzīvi un pašiem nesabojāt karjeru tā vienkāršā iemesla dēļ, ka bērnus nav kur likt.” 

Arodbiedrība ar neapmierināto vecāku starpniecību apzināti cenšas izdarīt spiedienu uz Izglītības un zinātnes ministriju, uzskata mammāmuntētiem.lv vadītāja. Tomēr šādi LIZDA arī izdarot pedagogiem lāča pakalpojumu: ja vienīgās un skaļākās arodbiedrības aktivitātes ir streiki, profesijas prestižu tas nekādi nevairojot. Inga Akmentiņa-Smildziņa: “Mēs kā vecāku organizācija jau ļoti sen arodbiedrībai esam teikuši to, ka diemžēl vienīgā asociācija ar jums ir tāda, ka jūs visu laiku kliedzat, ka jūs kaut kas neapmierina un ka vajadzīgs streiks, ka visa centrā ir pedagoga alga.”

Inga Akmentiņa-Smildzina akcentē, ka bērnu zināšanas negatīvi jau ietekmējis kovidlaiks un attālinātā mācīšanās, bet nu gaidāms arī streiks. Viņa ieteiktu pedagogu arodbiedrībai izglītoties par citām metodēm savu mērķu sasniegšanai, savukārt Linda Rozenbaha ir iecietīgāka un prasības izlīdzināt slodzi un celt atalgojumu nevērtē kā pārspīlētas. “Protams, ja pasaka – 30 [darba] stundas nedēļā skolotājiem un vēl šis vasaras brīvlaiks, vai tad viņi nedzīvo zaļi. Ja mēs iedziļināmies viņu situācijā, cik daudz ir šī neredzamā darba, ko veic skolotāji.... maniem bērniem lielākoties ir bijuši skolotāji, kuri stādā ar atdevi, ar ieinteresētību, ar papildstundām.” 

Jāpiebilst, ka streikā gan neplāno piedalīties pilnīgi visas izglītības iestādes, tomēr protesta pasākumu ietekmi uz darbinieki produktivitāti, visticamāk, izjutīs arī daudzi darba devēji. Tikmēr arodbiedrība saka, ka esot gatava uz kompromisu un vēl gaidot ministrijas piedāvājumu.  


Foto: Freepik