Skolās brīvpusdienas nekompensēs visiem

Vēl pavasarī skolu ēdinātāji cēla trauksmi, ka pārtikas cenu kāpuma dēļ jaunajā mācību gadā bērni skolās varātu palikt bez pilnvērtīgām pusdienām. Valdība šovasar tomēr rada papildus līdzekļus skolēnu ēdināšanai. Tikmēr pašvaldībās risinājumi visdažādākie. Vietām nāksies piemaksāt arī vecākiem.

Nākamajā mācību gadā daudzas pašvaldības Latvijā vairs nevarēs atļauties kompensēt pusdienas visiem skolēniem un pirmskolas vecuma bērniem. Pēc ilgām diskusijām valsts tomēr apņēmusies palielināt līdzmaksājuma daļu par 1. līdz 4. klašu bērnu ēdināšanu. “No šā gada septembra brīvpusdienu apmērs būs 2.15 eiro. Joprojām to sedz no valsts un pašvaldību puses. 50% valsts, 50% pašvaldība,” saka izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece.

Uzņēmējs, kurš nodarbojas ar skolēnu ēdināšanu un pārstāv arī Izglītības iestāžu ēdinātāju asociāciju, ReTV Ziņām uzsver, ka par šiem līdzekļiem bērniem iespējams nodrošināt vien pašu minimālāko no veselīga un līdzsvarota uztura. SIA “Žaks-2” administrācijas vadītājs Jānis Meija: “Tā ir izdzīvošanas nauda, tas ir izdzīvošanas apmērs. To sakām ne tikai mēs, arī atbildīgās ministrijas.”

Tikmēr apstākļi katrā pašvaldībā atšķiras - vietvaras meklē katra savu pieeju, kā budžeta ietvaros kompensēt straujo cenu kāpumu un nodrošināt bērniem pilnvērtīgu uzturu. Aizkraukles novadā ReTV Ziņām norāda, ka pirms reformas katrā pašvaldībā skolu ēdināšanai pieeja bija atšķirīga - vienuviet visiem bija brīvpusdienas, citviet tikai jaunāko klašu bērni ēda bez maksas. Šovasar izstrādāti vienoti noteikumi. Neraksturīgi citiem novadiem šeit brīvpusdienas saņems bērni, kuri mācās deviņās attālākajās novada lauku skolās. Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Zālītis: “Attālums no centra nedod tik daudz iespēju, kaut vai vecākiem tik bieži aizbraukt uz veikalu, kaut gan veikali jau ir visur, arī attālos reģionos. Lai lauku attīstība notiktu, lai lauki nepaliktu tukšāki, tā pamatideja bija tāda. Tā mēs pie tā nonācām.”

Brīvpusdienas Aizkraukles novadā pienāksies arī bērniem no maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm. Tikmēr pārējiem skolēniem no 5. līdz 9. klasei, kā arī bērnudārza vecāko grupiņu audzēkņiem pašvaldību līdzfinansējums pusdienām būs viens eiro dienā. 

Arī Cēsu novadā pirms reformas krasi atšķirās pašvaldību noteikumi par brīvpusdienām. Lai izstrādātu vienotu pieeju, veikta arī vecāku aptauja. Jaunajā mācību gadā Cēsu novadā brīvpusdienas saņems piecus un sešus gadus veci bērni pirmsskolā un 1. līdz 6. klašu audzēkņi. 

Cēsu novadā iepirkums par skolu ēdināšanu vēl nav noslēdzies, bet pašvaldībā rēķina, ka 7. līdz 9. klašu skolēnu vecākiem par pusdienām dienā būs jāpiemaksā vidēji viens eiro. Otru pusi segs pašvaldība. Savukārt Līvānu novadā brīvpusdienas nodrošinās visiem skolēniem sākot no 1. līdz pat 12. klasei. Bet Rīgā brīvpusdienas visiem skolēniem plānots nodrošināt vien septembrī, oktobrī paredzēts ieviest vecāku līdzmaksājumu. Valsts gan paredzējusi, ka sākot ar nākamo gadu jaunāko klašu bērnu ēdināšana izmaksās nedaudz virs trīs eiro, bet tam vēl līdzekļi jāatrod nākamā gada budžetā. 


Foto: Freepik