Skaistumkopšanas nozare neziņā par nākotni; sāk izpārdot instrumentus

Uzņēmēja Laura Žukovska-Supe nodrošina lāzerepilācijas pakalpojumus Valmierā un Jelgavā. Maksājumi saglabājas, lai gan jau kopš decembra vidus darbība ir pārtraukta. Jāsedz telpu īre, komunālie maksājumi, uzņēmumam jāatmaksā arī saistības ALTUM. Šī brīža dīkstāve rada pat vairāku tūkstošu lielus zaudējumus.

SIA “Bellus” vadītāja Laura Žukovska-Supe stāsta, ka paņemti pat vairāki kredīti. “Covid ietvaros bez komisijas maksas atcēla pamatsummas maksājumu, bet procenti jāturpina maksāt, kas nozīmē, ka maksājumam pa virsu pamatsummai jau tā būs jāmaksā,” tiek pausts.

Skaistumkopšanas nozares speciāliste nav pret ārkārtējo situāciju. Uzņēmēja saprot, ka ir jāmeklē risinājumi, kā ierobežot infekciju, taču uztrauc aizvien valdošā neziņa un valdības nespēja sniegt konkrētas atbildes, kas notiks ar nozari.

Laura Žukovskai-Supei saka: “Ja valdība lemtu, ka pagarinām visu līdz aprīlim un maijam un visus maksājumus iesaldējam, operatīvām izmaksām atbalstītu, tad būtu citādāk.”

Skaistumkopšanas nozarē šobrīd zināms vien tas, ka Veselības ministrijai uzdots kopā ar nozares ekspertiem izstrādāt drošas darbības vadlīnijas. Salona “Soho” vadītāja Ilze Eglīte ReTV Ziņām uzsver, ka ir gatavi strādāt. 

“Tiešām ir situācijā, ka dzīvoklī sabrauc 2 līdz 3 ģimenes, un tur atbrauc frizieri. Tur visi apkalpojas. Vai tiešām tas ir drošāk nekā šeit, kur papildus sienas, laba ventilācija, ievērojam sanitārās normas,” pauž Ilze Elgīte.

Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācijas vadītāja Sabīne Ulberte ReTV Ziņām atzīst - viņas priekšlikums Veselības ministrijai, izstrādājot drošas darbības vadlīnijas, ir, lai nozarē strādājošos varētu kontrolēt. Būtiski, lai speciālists būtu sertificēts un reģistrējies Veselības inspekcijā.

Sabīne Ulberte situāciju skaistumkopšanas nozarē raksturo kā pamatīgu agoniju. Lai gan valdība izstrādāja atbalsta mehānismus un iespējas pieteikties dīkstāves pabalstiem, tas viss ir novēloti. “Ja atbalsts būtu sāks novembrī, kad jau slēdzām nozari, tad būtu citādāk. Tagad mēs neredzam tos, kas tagad jau izpārdod salonu inventārus.”

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs pēc otrdien notikušās valdības sēdes nespēja nosaukt konkrētu laiku, kad skaistumkopšanas nozarē strādājošie varētu atsākt darbu. “Skaistumkopšanas nozarē strādājošie jau pavasarī bija sagatavojušies, un es ceru, ka pēc iespējas drīzāk varēs atsāk darbu,” tiek pausts.

Veselības ministrijai drošas darbības vadlīnijas valdībā jāiesniedz nedēļas laikā. Tātad - sēdē tās varētu skatīt vien nākamajā nedēļā.