“Skaistas lietas un citi nesmukumi”. Egons Peršēvics mākslā pievēršas neērtām tēmām

Jūrmalas muzejā atklāta tēlnieka Egona Peršēvica personālizstāde “Skaistas lietas un citi nesmukumi”. Caur izstādē apskatāmajiem lielformāta darbiem mākslinieks risina tādas sabiedrībai aktuālas tēmas kā, piemēram, ekoloģija, līdztiesība un brīvība.

Egons Peršēvičs mākslu uztver kā zinātni, kas nodarbojas ar kultūras vērtību pārvērtēšanu un raisa diskusijas. Saviem darbiem viņš parasti izvēloties neērtas tēmas. Peršēvics: “Cenzūra Latvijā ir aizliegta, un es uz to paļaujos un brīvi srādāju. Mans uzsvars ir tiešām vairāk meklēt neērtas tēmas, jo tad, kad ejam to neērto ceļu, varam atrast kādu jaunu ceļu. Tas ir tas zinātnes moments, kad ir meklējumi pēc kā jauna.”

Izstādē “Skaistas lietas un citi nesmukumi” izstādītie darbi lielākoties tapuši mākslinieka Egona Peršēvica dokotorantūras laikā Latvijas mākslas akadēmijā. Ar saviem darbiem mākslinieks runā par ekoloģiju, dzimumu līdztiesību, arī karu Ukrainā. Ukrainas karavīrs esot tapis nedaudz izmainot kādu senāku darbu. Tēls ieguvis vairāk Ukrainas krāsu, bet par ukraiņu cīņas sparu stāsta mirgojošā gaisma tā rokās. Peršēvics: “Tas ir tas stāsts par krievu bumbām, kas krīt uz ukraiņu infrastruktūru. Viņi mēģina atstāt ukraiņus tumsā, bet tik un tā pamanās ieslēgt to gaismu.”

Izstādē apspēlēta arī Brīvības ideja. Atšķirībā no Kārļa Zāles pieminekļa Peršēvica skulptūrā Brīvība sēžot meditē par brīvību. Mākslinieks gan atzīst, ka laiki mainās, šobrīd varot teikt, ka Kārļa Zāles darbs esot precīzāks.

Gandrīz visi izstādes darbi veidoti kā vides skulptūras, kur tēlniecības paņēmieni cieši savijušies ar glezniecību. “Protams, ka šodien vispār ir ļoti grūti motivēt mākslu kā tādu. Ko tā mums dod, vai tā iespaido un interesē kādu. Vairāk vai mazāk publiku. Interesanti, ir savs domu lidojums, cilvēks atklājas jaunās formās un idejās,” saka gleznotājs Jānis Jēkabsons.

Izstāde Jūrmalas muzejā būs apskatāma līdz 28. maijam.