Sīpoli un ķiploki nokalst nenogatavojušies

Vēlais pavasaris un svelmainā vasara vairumam lauksaimnieku šogad liek aizmirst par labu dārzeņu ražu. Ķiploku audzētāji jau šajā nedēļas nogalē gatavojas uzsākt ražas vākšanu, jo, neraugoties uz to, ka veģetācijas periods vēl nav beidzies, augi jau ir nokaltuši. Līdzīga situācija arī sīpolu laukos.

Jau vairākas nedēļas ieilgusī svelme tīkama ir tikai dažiem dārzeņiem. Vieni no tiem kabači. Lietuvas pierobežā esošās saimniecības “Lejas AR” saimniece stāsta, ka aukstais pavasaris sabremzējis augšanu, bet tagad karstums paātrinājis nogatavošanos. Lai kabači nepāraugtu tie jānovāc katru dienu, bet liels mīnuss esot lietus trūkums “Pa Jāņiem bija tāds riktīgs lietus. Plūdi gandrīz, bet tagad nav bijis, jau trīs nedēļas gaidām to lietu. Kabačiem... mēs domājam, ka nebūs mazāka raža,” stāsta Ilze Aņūna, z/s “Lejas AR” saimniece.

Šī saimniecība ir arī viena no lielākajām sīpolu audzētājām Latvijā. Sīpolu laukos gan aina nav tik iepriecinoša. “Tas ir mazs sīpols, tas jau ir bojāts. Maijvaboļu kāpuri. Šitais ir vidējs, bet viņam bija jābūt lielākam. Viņam ūdeni vajag,” skaidro Agris Aņūns, z/s “Lejas AR” saimnieks.

Par sīpolu novākšanu gan domāšot tikai jūlija beigās, jo atšķirībā no Kurzemes Zemgales mālainajā augsnē mitrums saglabājies ilgāk, laksti vēl nav nokaltuši. “Ar to karstumu un sausumu sīpolam vēl nav beigusies veģetācija, bet tas jau nogatavojās, nebūs tik liels. Liela raža šogad nebūs,” pauž Agris Aņūns.

Uzrunātie Jelgavas novada ķiploku audzētāji teic, ka esot ļoti aizņemti, jo ražas laiks esot klāt. “Nē, ražas vākšana šogad nav agrāka. Pat vēlāka nekā pagājušajā gadā. Vēls pavasaris šogad bija, tagad tas karstums.. Ja neuzlīs, ķiplokiem vienkārši nebūs tas pēdējais briedums,” pauž Gundars Ceplītis, z/s “Paitēni” īpašnieks.

Atšķirībā no pagājušā gada, aktīvās augšanas periods šogad sācies apmēram divas nedēļas vēlāk, kad daudzos laukos jau valdīja sausums. “Ķiploki vairāk vai mazāk būs mazāki pēc apjoma. Tā labā ziņa ir tā, ka nav īpaši kaut kādas kaitīgo organismu izpausmes, bet galviņas noteikti būs sīkākas. Reti būs tie dārzi un lauki, kur atbildīs daudz maz ierastajam lielumam, jo šobrīd ķiploki faktiski priekšlaicīgi sāk dzeltēt,” skaidro Māris Narvils, LLKC vecākais dārzkopības speciālists.

Kā skaidro speciālists, faktiski visi mūsu klimatiskajā joslā augošie dārzeņi vislabāk jūtoties, kad gaisa temperatūra nepārsniedz +25 grādu, un, protams, nepieciešams arī mitrums.


Foto: Freepik