Siguldas novadā vēlēšanās balso pat bērnudārznieki

Lai veicinātu jaunās paaudzes interesi par vēlēšanām un demokrātiskiem procesiem, reizē ar Eiropas Parlamenta vēlēšanām Siguldas novadā notika arī vēlēšanas bērniem un jauniešiem. Tajās viņiem bija iespēja balsot par norisēm savā novadā. 

Bērniem un jauniešiem – tāpat kā iedzīvotājiem balsstiesīgā vecumā – balsošana norisinājās oficiālajos vēlēšanu iecirkņos 12 vietās novadā. Lai piesaistītu un iedrošinātu atnākušos bērnus un jauniešus, pie īpašām vēlēšanu urnām jaunos vēlētājus sagaidīja Siguldas novada jaunieši. 

Siguldas Devonā jeb turpat blakus Eiropas Parlamenta vēlēšanu iecirknim, jauno vēlētāju aktivitāte bija liela. Siguldas novada Jaunrades centra jauniešu iniciatīvu centra “Mērķis” brīvprātīgais Ralfs: “Nāk balsot. Pamatā jau bērnudārza vecuma bērni, jo tos parasti vecāki ņem līdzi uz lielajām vēlēšanām. Pārējiem mazliet mazāka tā aktivitāte, bet tāpat ir.”

Bērni līdz 1. klasei varēja izvēlēties, kādu augļu koku stādīt Siguldas novada pirmsskolas izglītības iestāžu teritorijā – ābeli vai bumbieri. Bet bērni vecumā no 1. līdz 6. klasei lēma, kādu uz asfalta zīmētu lielformāta spēli vēlētos spēlēt Siguldas novada publiskajos bērnu laukumos. Savukārt jaunieši no 7. līdz 12. klasei balsoja par to, vai viņu satikšanās vietās ir nepieciešams bezmaksas internets. Tēmas, par kurām balsot katrai vecuma grupai, izvēlējušies paši novada jaunieši. “Mēs gan pašvaldības darba grupā, gan arī ar jauniešiem diskutējām, kas būs šīs lietas. Labs piemērs ir ābelīte vai bumbieris, jo jaunākā vecuma bērniņi nobalsos, kuru no šiem augļu kokiem stādīt bērnudārza teritorijā. Bērni katru dienu, ejot uz bērndārza, redzēs, kā viņu izvēle attīstās, kā viņa aug, tādā veidā veicinot, ka viņi redz, ka tas, ko viņi saka, tiek ņems vērā un aug plašumā,” saka Siguldas novada Jaunardes centra JIC “Mērķis” vadītāja Gunita Strazdiņa.

Jauno vēlētāju vecāki uzskata, ka arī šāda veida bērnu iesaiste demokrātijas veidošanā ir būtiska atbildības veicināšanai nākotnē. “Brīnišķīga iespēja bērniem saprast, kā vispār tas notiek, laicīgi iepazīties ar iespējām, un viņiem tā atbildības sajūta uzreiz ceļās,” saka vēlēšanu dalībnieka tēvs Māris.

“Ļoti svarīgi jau no pašiem sākumiem teikt to, ka katra balss ir svarīga, ir jāpiedalās ar savu domu,” saka vēlēšanu dalībnieku mamma Egija.

Strazdiņa: “Šī ideja par līdzdalības un demokrātijas stiprināšanu ir ļoti, ļoti svarīga, un ļoti daudzi kolēģi visās pašvaldībās par to jau domā, to dara, katrs dara savā veidā. Katrs dara ar savu ideju, patapinot no citas idejas, tādā veidā pielāgojot tam savam jaunietim, tai savai videi, tai reālajai situācijai.”

Kopumā šajās vēlēšanās piedalījās 1319 novada bērni un jaunieši. Plānots, ka izvēlētie projekti tiks īstenoti šī gada laikā. Pirmsskolas vecuma bērni visvairāk balsoja par ābeli, bet 1. līdz 6. klašu grupā starp lielformāta spēlēm vislielāko atbalstu guva šahs. Savukārt 7. līdz 12. klašu grupā nobalsots, ka jauniešu satikšanās vietās ir nepieciešams bezmaksas internets.