Siguldā grupu māja jau piecus gadus

Siguldā, kamēr Ogrē ne tikai lokāli, bet jau valsts mērogā aktualizēts jautājums par grupu mājas būvniecību, grupu māja pastāv jau piecus gadus. Ēku par savu mājvietu sauc 14 jaunieši, kuri ir ar garīgās attīstības traucējumiem. Neatkarīgi no vecuma, viņi visi šeit ir jaunieši. Daļa palikuši bez vecākiem, citi pārnākuši no institūcijām un mācās dzīvot pastāvīgi.

Biedrības “Cerību spārni” valdes priekšsēdētāja Eva Viļķina stāsta: “Mums šeit nav tādi kā apkopēji, nav atsevišķs cilvēks, kas kaut ko dara. Viss ir jādara pašiem. Bet darbinieks ir tas, kas palīdz, pastāsta un virza cilvēku uz tādu pastāvīgāku dzīvi.”

Jaunieši istabiņās dzīvo pa divi. Svarīgākais esot radīt katram piederības sajūtu. “Katram ir sava gulta, skapis, mīļlietiņas, ko viņi visu var līdzi ņemt. Var arī savas mēbeles ņemt, ja nepieciešams. Bet mēs cenšamies tādas pamatlietas nodrošināt, jo bieži vien jauniešiem, kas iznāk no aprūpes centriem, viņiem jau nav nekā pašam sava personīgā nav,” saka Eva Viļķina.

Viesojoties darba dienā, mājā gan nevar sastapt nevienu no jauniešiem, jo, kā saka Eva, visi devušies darba gaitās.

Siguldas centrā “Iespēju māja” jaunieši ikdienā darbojas dažādās radošajās darbnīcās. 

Eva Viļķina skaidro: “Arī mēs mācām cilvēkiem strādāt, kur ir savi pienākumi, sava darba vieta. Un mācamies kaut kādas amatu prasmes, ko var izmantot arī nākotnē. Mums ir vairāki jaunieši, kas ir aizgājuši strādāt arī atklātā darba tirgū.”

Galvenokārt tie esot mazkvalificēti darbi, kas tiek uzticēti jauniešiem. “Protams, šis jaunietis strādās no sirds, bet jums jāņem vērā, ka viņš varbūt to darīs lēnāk. Varbūt viņam vajag izskaidrot precīzāk. Varbūt viņš izprot nedaudz savādāk. Bet darīt un izdarīt viņi var,” tiek piebilsts.

Biedrība “Cerību spārni” nodibinājuši arī savu sociālo uzņēmumu, kur tiek pārdotas jauniešu radītās ziepes, sveces un citas preces. Tā esot iespēja jauniešiem nopelnīt papildus ienākumus pie pensijas. Savukārt, lai sniegtu atbalstu vecākiem, kur ģimenēs audzina bērnus ar garīgās attīstības traucējumiem, pašvaldība izveidojusi specializētās klases Mores pamatskolā.

Biedrības “Cerību spārni” valdes priekšsēdētāja Eva Viļķina pauž: “No rīta pašvaldība nodrošina transportu aizved uz skolu. Pēcpusdienā brauc no skolas atpakaļ, un tad šos bērnus laiž ārā šeit “Cerību spārnos”, kur darbinieki sagaida, un pēcpusdienā bērni vēl saņem terapiju atbilstoši grafikam. Tas, man liekas, ka ļoti vērtīgs ieguvums, ko mēs visiem sakām, kas ir gan pašvaldībai, gan valstij, gan visiem. Šīs ģimenes, pateicoties tam, ka ir šie te pakalpojumi, var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, var strādāt, var būt nodokļu pienesēji savai pašvaldībā.”

Ogres novada sociāla dienesta darbiniece Zanda Vītola uzskata: “Manuprāt, biedrība “Cerību spārni” ir viens no tādiem spēcīgākajiem pakalpojuma devējiem Latvijā, jo tiek nodrošināta galvenokārt pakalpojuma pēctecība. ”

Plānots, ka šogad arī Siguldā tiks uzsākti būvniecības darbi un veidoti grupu dzīvokļi. 


Foto: pixabay.com