Seriāla “Emīlija. Latvijas preses karaliene” aktieri saņem Žaņa Katlapa balvu

Tukumā jau devīto reizi pasniegta izcilā novadnieka, aktiera un režisora Žaņa Katlapa balva. Balvu par nacionālo vērtību apliecinājumu Latvijas teātru un kino vidē šogad saņēma aktieri Baiba Broka un Juris Bartkevičs par lomām seriālā “Emīlija. Latvijas preses karaliene”.

Žanis Katlaps bija 20 gadsimta izcils Latvijas Nacionālā teātra aktieris un režisors, kurš skatuves dzīvē ievadījis nevienu vien labi zināmu tā sauktās teātra zelta paaudzes aktieri. “Viņš radio arī daudz strādāja. Bija ārkārtīgi izkopta balss. Ļoti rūpējās par latviešu valodas skanīgumu, precizitāti. Spēlējis ir lielas, grandiozas lomas, lielus varoņus. Un man palicis tajās bildēs un atmiņās kā tāds latvju spēka un godprātības simbols. Varbūt ne simbols, bet tāda kaluma cilvēks,” saka Juris Bartkevičs, Dailes teātra aktieris.

Šogad Žanim Katlapam apritētu 115. gadskārta. Tukumnieki, kas viņu sauc par savējo, jo viņš dzimis Tumes pagastā, bet vēlāk mācījies Tukuma vidusskolā. Par izcilo aktieri un režisoru kopš 2013. gada atgādina ar Tumes pagasta kalēja Ginta Haņecka veidoto balvu un naudas prēmiju. Šogad to saņēma Dailes teātra aktieris Juris Bartkevičs par Antona Benjamiņa lomu seriālā “Emīlija. Preses karaliene”. Juris Bartkevičs: “Jebkuram aktierim, māksliniekam, kad viņu sumina un apbalvo ar tādām prestižām balvām, protams, smaids ir pa visu seju. Man liels prieks, ka tukumnieki sava novada cilvēkus tā novērtē. Dibinājuši balvu, un tas ir skaisti.”

Par izcilām lomām Rīgas Jaunajā teātrī, bet īpaši par lomu seriālā “Emīlija. Preses karaliene” Žaņa Katlapa balvu saņēma arī Baiba Broka. Šo balvu dažkārt mēdz saukt arī par lauku balvu, bet aktrisi tas nemulsinot. Gluži tāpat kā Katlapam, arī viņai tuvas esot rūpes par latviešu valodas tīrību. “Es mazliet tā kā tāda knīpstanga. Kam varu, tam laboju, cenšoties to valodu turēt rāmjos. Saprotu, ka katrs laiks ienes arī valodā korekcijas. Valoda attīstās, tas ir jāpieņem. Ienāk angļu valodas ietekme. Jāpieņem, ka jaunajai paaudzei liekas, ka tas ir labāk. Kaut gan es to nevaru pieņemt, saprotu, ka no tā mazliet ciešu, ka neesmu tik elastīga. Es cīnos par latviešu valodu.”

Šogad Žaņa Katlapa balva “'par nacionālo vērtību apliecinājumu Latvijas teātra un kino vidē” tika pasniegta devīto reizi. Pirmo Katlapa balvu saņēma viņa novadniece Māra Zālīte un Ināra Slucka.