Septiņi mēneši – 10 065 zupas porcijas

Redzot augošās cenas vairākās jomās un gaidot dārgus apkures rēķinus aukstajā sezonā, rudenī talsinieki vienā no pilsētas kafejnīcām atvēra Siltas zupas izsniegšanas punktu. Tam bija jādarbojas līdz marta beigām, bet, aukstumam turpinoties, labdarības akciju par mēnesi pagarināja. Šobrīd tā noslēgusies, un simboliski tieši pēdējā dienā iesmelta 10 000. zupas porcija.

Pēdējā labdarības akcijas dienā kafejnīcā “Bella” smaržo rasoļņiks. Lai gan tā nav svētku diena, jo līdz oktobrim bezmaksas zupas porciju vairs nebūs, tomēr apmeklētāji pateicībā ierodas ar saldumiem un ziediem saimniecei. 

Lai gan pārtikas cenas septiņu mēnešu laikā augušas, kafejnīcas īpašniecei Gitai Mauriņai izdevās noturēt zupas pašizmaksu – 1,40 eiro. Viņa atzīst, ka tas ir pateicoties ziedotājiem, kas dāvinājuši arī dārzeņus. “Tas ļoti palīdzēja, jo nevaru notrāpīt veikalā, kad būs lētie kartupeļi, kāposti vai kaut kas vēl… Vispār burkāni ir ļoti dārgi tagad.”

Vidēji dienā Siltas zupas izsniegšanas punktā iegriezās 80 līdz 90 cilvēku. Lai nejustos neērti par savu dzīves situāciju, izziņas nebija jāuzrāda. Taču anonīmā anketa ļauj secināt, ka vairums ir vecumā no 50 līdz 70 gadiem. Viņi norādījuši, ka zupas porcija ir būtisks atspaids ikdienā. Daļai tā bija vienīgā ēdienreize dienā. “No 64 atbildēm tā atbildēja 9,38%, kas, man liekas, tomēr ir daudz. Jo tā ir tā skumjākā daļa, ka tam cilvēkam tā tiešām ir vienīgā maltīte dienā. Ka nav vēl kādi varianti,” saka biedrības “Baložu pasts” pārstāve Jana Biezā.

Septiņu mēnešu laikā izsniegtas 10 056 porcijas. Ik piektdienu katrs līdzi saņēma arī zupas sagataves nedēļas nogalei. Akcijas noslēgumā pirmo reizi tās izdalīja pats ziedotājs, piedāvājot pelēkos zirņus vai šī brīža jaunumu produkcijā. SIA “Riori” ražošanas vadītājs Ainis Stūrmanis: “Šobrīd vairums cilvēku izvēlas pelēkos zirņus. Zupu no pelēkiem zirņiem nē, jo viņi nepazīst. Es ļoti esmu pārsteigts (labā nozīmē) par to lielo darbu, kas šeit tiek darīts. Tā ir vienkārši fantastika, jo cilvēki nāk, nāk, nāk un nāk, un visi saka paldies. Un var redzēt, ka tas viss cilvēkiem ir vajadzīgs.”

Desmit tūkstoši porciju izmaksā 14 000 eiro. Idejas autore un biedrības “Baložu pasts” pārstāve Jana Biezā uzsver, ka tik liels projekts septiņu mēnešu garumā īstenots tikai ar līdzcilvēku ziedojumiem. “Es neesmu dzirdējusi, ka vēl kaut kur tā notiktu. Cik mums ir brīnišķīga tieši Talsu, sabiedrības kopiena un cik tā ir atsaucīga. Es nebeigšu par to brīnīties un apbrīnot nekad!”

Akcijai noslēdzoties, konts nebūt nav iztukšots. Ziedotāji jau atstājuši “sēklu” rudenim, lai siltas zupas katls varētu sākt vārīties jau otro sezonu.