Selekcionārs Ventspilij uzdāvina 66 hortenziju krūmus

Pieredzējuši dārznieki atzīst, ka Latvijā vispateicīgākais klimats ārzemju šķirņu audzēšanai ir Kurzeme. Siltās ziemas ļauj labi pārziemot arī hortenzijām, kas rudeņos nav jāizrok.

Latvijā pazīstamais hortenziju selekcionārs Ilmārs Zirnis Ventspils ziedu krāšņumam nolēmis pievienot savu artavu, uzdāvinot īpaši atlasītus stādus milzīgai hortenziju dobei, kas uzziedēšot jau šogad jūlijā. 

Agri no rīta Ventspils pilsētā parkā pie Zviedru vaļņa tika sagatavota liela izmēra dobe, kurā iestādīja 66 hortenzijas. Šī nav parasta dobe – tas ir dāvinājums Ventspils pilsētai no Jelgavā dzīvojoša hortenziju selekcionāra Ilmāra Zirņa. Viņš stāsta: Klimats pie jūras ir maigāks. Man pat Jelgavā daudz kas nepārziemo no tā, kas šeit ir. Un tā tas viss gadu gaitā atlasās, un mēs esam nonākuši pie skarainajām hortenzijām, ar kurām nav praktiski nekādu problēmu.Un tas ir tas moments – ne tikai savu sētu padarīt skaistāku. Es gribu atstāt kaut kādu ieguldījumu arī pilsētā, kuru es mīlu, kura man patīk, kurā man ir daudz draugu.”

Selekcionārs stāsta, ka ziedu brīnišķīgās krāsas un formas dēļ hortenzijas kļūst arvien populārākas gan Latvijā, gan pasaulē. Ar vairāk nekā 10 gadu pieredzi hortenziju audzēšanā Ilmārs Zirnis dalās noslēpumos. “Joprojām esam ļoti nesagatavoti un nezinoši, un tas ir viens no iemesliem, kapēc šī dobe radās, lai mēs varētu popularizēt šīs hortenzijas. Lai cilvēki brīvi staigājot pa parku redz, ka tās šeit aug, neviens nenes nekur pa ziemu. Tās tepat ir. Tas ir tāds izglītojošs jautājums.”

Ilmāra dārzā aug vairāk nekā 100 hortenziju šķirnes. Tā kā Ventspili mēdz saukt par Latvijas puķu un strūklaku galvaspilsētu, tad šim dāvinājumam piemeklēti nelieli līdz pusotru metru augsti stādi, kas ar laiku veidos ziedu kupenu pilsetas parkā. Visticamāk, šī būs populāra fotogrāfēšanās vieta. Ventspils valstspilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Aigo Gūtmanis: “Tās ir paliekošas vērtības, kas priecēs gadus desmit. Jo visi stādījumi, ja tos kopj, kalpo ļoti, ļoti ilgi. Piemērs – Rundāles pils rozes, kas vairākus simts gadus zied. es domāju, ka arī šie stādījumi vairākus desmit gadus priecēs ventspilniekus un mūsu pilsētas viesus.”

Ik gadu Ventspilī zied vairāki desmiti tūkstoši pavasara un vasaras puķu, ko tagad papildinās arī iespaidīgā hortenziju dobe, kas jau pabeigta, iesaistot uzņēmuma “Galantus’’ dārzkopjus. Ventspils pilsētas dārzniece Aiva Ašnevica: “Ziedi visam hortenzijām ir ļoti skaisti. pamazām dobe krāsosies – mainīs arī krāsu no balta uz rozā. Būs ļoti, ļoti skaisti.” 

Hortenziju izlase nav vienīgais dāvinājums Ventspils pilsētai, vairāki uzņēmumi ir dāvinājuši gan rododendrus, gan eksotiskus kokus, bet pagājušaja gada pilsetas centrā uzņēmums “Natālijas rozes’’ Ventspilij uzdavināja rožu dobi saulrieta krāsās.