Secieši palikuši bez ģimenes ārsta; papildus labumi jaunos ārstus nevilina

“Tas ir izmisums,” saka Aizkraukles novada Seces pagasta un daļa Jaunjelgavas iedzīvotāju, kuri jau divus mēnešus palikuši bez sava ģimenes ārsta. Lai gan pašvaldība piedāvā dažādus bonusus, neviens jaunais ārsts neesot atsaucies. Arī Nacionālā veselības dienesta ārstu gaidīšanas sarakstā uz Aizkraukles novadu neesot reģistrēts neviens ģimenes ārsts.

Aizkraukles novada Seces pagasta centrā, tā saucamajā aptiekas mājā, ilgus gadus darbojusies ģimenes ārsta prakse. Kopš rudens gan vienīgais medicīnas pakalpojumu sniedzējs Secē ir feldšere. 31 gadu strādājot par ārsta palīgu, zināšanas esot uzkrātas, bet, kopš ģimenes ārsta prakses vairs nav, pielietot tās vairs īsti nevar. “Tās pilnvaras jau nav tādas. Pacientiem ir ģimenes ārsts, kas nozīmē uz analīzēm, uz izmeklējumiem. Es jūs varu paklausīties, asinsspiedienu izmērīt, pateikt, cik jums pulss ir,” saka Jadviga Bakute, feldšere.

Ģimenes ārste, kura līdz šim darbojās Secē un kuras aprūpē bija arī kaimiņu pagasta Staburaga cilvēki, ģimenes apstākļu dēļ pārcēlusies uz Kurzemi, uz Talsu novadu, līdzi paņemot arī savu medmāsu. Tā nu izremontētas telpas palikušas tukšas, bet cilvēki bez sava ģimenes ārsta. Elita stāsta, ka ar pirmajām problēmām sastapusies, kad apslimusi meita. “Ārsts bija ļoti cilvēcīgs, un teica - zvaniet savai bijušajai ģimenes ārstei, lai viņa to nosūtījumu uzraksta. Es piezvanīju, atvainojos. Viņa gan teica, ka mēs visi esot atreģistrēti, bet uzrakstīja nosūtījumu,” pauž Elita Brovacka, Seces pagasta iedzīvotāja.

Pacienti varot pierakstīties pie Sēlpils pagasta dakterītes Jēkabpils novadā, vai arī meklēt sev ģimenes ārstu pilsētās. “Uz Sēlpili mēs varam ap divpadsmitiem izbraukt un 15.30 atpakaļ, bet tā ģimenes ārste, pie kuras mums piedāvā pārreģistrēties, nedzīvo šosejas malā. Ja nav sava transporta, vēl pāris kilometrus jāiet ar kājām. Uz otru pusi, ja mēs lūkojamies - uz Aizkraukli, tad tur visas ģimenes ārstu prakses ir pārpildītas,” saka Elita Brovacka, Seces pagasta iedzīvotāja.

Sajuzdamies aizmirsti un pamesti, secieši savākuši 120 parakstus un rakstījuši vēstuli gan domei, gan ministrijai, gan Nacionālajam veselības dienestam. “Tā sistēma valstī ir izveidota tāda, ka praktiski bez ģimenes ārsta tu nekur tālāk nevari tikt. visur prasa nosūtījumus,” skaidro Arnis Mencendorfs, Seces pagasta pakalpojumu centra vadītājs.

Tomēr jaunie ārsti uz laukiem neesot pierunājumi, neraugoties uz pašvaldības piedāvātajiem labumiem. “Rīgas Stradiņa universitātē bijām uz pārrunām, tur tāpat kā mēs bija arī Valka ar līdzīgu problēmu. Mēs rakstījām arī uz Latvijas Universitāti. Jaunjelgavā jau ir trīsistabu dzīvoklis. Mēs varētu daļu no komunālajiem maksājumiem segt, līdzīgi kā Skrīveros darām. Diemžēl tas neinteresēja jaunos ārstus, kas šogad beidz,” saka Andris Zālītis, Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks.

Jaunjelgaviešiem gan situācija labāka, jo viņa nebija vienīgā ārste pilsētā, turklāt esot cerības, ka šogad jauns ģimenes ārsts būšot blakus esošajā Ogres novada Birzgalē, kas, iespējams, piekritīs parūpēties arī par kaimiņiem. Nacionālajā veselības dienestā norāda, ka ģimenes ārstu gaidīšanas sarakstā uz Aizkraukles novadu nav reģistrēts neviens ģimenes ārsts.


Foto: Freepik