Saulgriežu nakts Ugunsskulptūru festivālā Rēķu kalnā

Rēķu kalnā - vienā no Vidzemes augstākajiem kalniem - vasaras saulgriežu nakts pavadīta ugunsskulptūru zīmē. Tēlnieka Kārļa Īles vadībā desmit profesionāli mākslinieki jau nedēļu pirms pasākuma sāka veidot latvju spēka zīmju skulptūras, akcentējot uguns filozofisko un mistērisko nozīmi latvju tautas dzīvesziņā. 

 “Caur rakstiem saule lēca” - tā nodēvēts šobrīd Rēķu kalnā notiekošais Ugunsskulptūru festivāls. Latvju zīmes, uguns mēles, mākslinieku un dabas saspēle, kas šobrīd rada patiešām maģisku sajūtu.

Madoniete Agrita stāsta: “Šīs spēka zīmes, man liekas, ir spēks, kas mums latviešiem ir ļoti izteiksmīgs, bez tām spēka zīmēm neviena latviešu ģimene nav ne izaugusi, ne piedzimusi.”

 “Iespaids vienkārši fantastisks. Priecājamies par to, kā to var paveikt – tādu koncepciju, lai tā ne tikai degtu, bet vēl griežas,” saka Ināra, festivāla apmeklētāja no Cēsīm.

Festivāla kulminācija ilgst vien pāris stundas, taču māksliniekiem tas prasīja vairāk nekā nedēļu darba. “Mēs bijām desmit profesionāļu komanda. Apzināti izvēlējāmies tautiskāku tēmu šogad. Nevis tas, ka ir saulgrieži, it kā pašsaprotami, bet saistībā ar visu politisko situāciju pasaulē. Ar kovida mājās sēdēšanu mēs katrs esam ierāvušies savā stūrī, varbūt pazaudējuši kopīgo Latvijas tautas sajūtu. Mums likās, ka to atkal vajag pacelt augstāk,” uzsver tēlnieks, festivāla organizators Kārlis Īle.

Skulptūras darinātas no koka, siena un salmiem. Degšanas paildzināšanai izmantota rapšu eļļu.

Šis ir jau četrpadsmitais gads, kad Madonas pusē notiek Ugunsskulptūru festivāls kā atgādinājums par uguns filozofisko, mitoloģisko un reliģisko nozīmi latviešu tautas dzīvesgājumā. Madonietis Roberts saka: “Jaunatnei tas būtu ļoti svarīgi - iepazīt visas vēsturiskās tradīcijas, jo ir tik tālu aizgājuši no tā tautiskā, visa dabīgā. Šī laikmeta steiga neļauj visu izbaudīt, saprast. Šādi pasākumi varbūt liek mazliet apstāties visā skrējienā, kaut uz īsu brīdi.”


#SIF_NVZ2022