Saulespuķe un “Slava Ukrainai” – Latvijas Bankai jauna monēta

Latvijas Banka šodien izlaidusi divu eiro piemiņas monētu “Saulespuķe Ukrainai”. Šī monēta – tāpat kā gada nogalē izlaistā kolekcijas monēta “Ukrainas brīvībai” – ir veltījums Ukrainas cīņai par savas valsts brīvību. Gūtie ienākumi no abām monētām tiks ziedoti Ukrainai.

Ik gadu katra Eiropas Savienības dalībvalsts var izlaist divas divu eiro piemiņas monētas. Pagājušajā gadā Latvijas Banka izlaida finanšu pratībai un “Erasmus” programmai veltītu piemiņas monētu, bet šodien tika izlaista piemiņas monēta “Saulespuķe Ukrainai”.

Monētas grafiskā dizaina autors, mākslinieks Krišs Salmanis ReTV atzīst, ka uzdevums bijis tik skaidrs un vienkāršs, ka mākslinieka ego tur neesot bijis, kur izpausties. “Tur ir jābūt ļoti skaidri, ņemot vērā arī ziņu, kas jānodod – Ukraina. Tam ir jābūt nepārprotami. Tā ir saulespuķe, klāt katram gadījumam esam pierakstījuši arī “Slava Ukrainai”! Lai nebūtu nekādu pārpratumu. Mums pašiem patīk tas, ka tā ir apgozības monēta, to tiešām lieto cilvēki. Lieto daudzi cilvēki un lieto visā Eiropā, tādējādi atgādinām ne tikai monētu gardēžiem, bet visiem, kas šobrīd ir svarīgākais Eiropā un pasaulē.”

Monētas kopīgajā pusē – tāpat kā citām eiro monētām – attēlota ģeogrāfiskā karte un uzraksts “2 eiro”, bet īpašo vēstījumu mākslinieks var nodot tikai vienā – nacionālajā pusē, kas šajā gadījumā bijis ļoti simboliski.

Saulespuķe izvēlēta, jo tā ir ne vien raksturīga Ukrainai, bet kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā kļuvusi par miera simbolu. Arī šī monēta iepriekš izlaistā kolekcijas monēta ir veltījums Ukrainas brīvībai. Latvijas Bankas vecākais mākslas eksperts Edgars Zvirgzdiņš: “Jau decembrī mēs izlaidām ukraiņu ilustratora Serhija Maidukova monētu “Brīvību Ukrainai” uz koras attēlots vārds “VOĻA” (kirilicā), kas ukrainiski nozīmē brīvība, griba, vara. Šie trīs spēcīgie vārdi ir iekodēti vienā vārdā ukrainiski. Ar šo monētu mēs vācam ziedojumus Ukrainai, to iegādājoties, un arī ar šo divu eiro monētu būs iespējams ziedot Ukrainai.”

Monētas “Saulespuķe Ukrainai” tirāža apgrozības kvalitātē ir 400 000, bet augstākas kvalitātes suvenīriepakojumā 15 000 eksemplāru. Suvenīriepakojumā monētas cena ir 15 eiro, un gūtie ienākumi no katras pārdotās suvenīrkartītes tiks ziedoti Ukrainai. Monētas var iegādāties tikai vietnē “e-monetas.lv”.Foto: e-monetas.lv