#SatiecPurvīti - pasākumu programma Ogres novadā līdz pat vasarai

3. martā 150. jubileja aprit izcilajam latviešu ainavu gleznotājam un pedagogam Vilhelmam Purvītim. Mākslinieka bērnība aizritējusi Ogres novadā, kur, atzīmējot novadnieka jubileju, atklāta pasākumu programma pusgada garumā. Tostarp ļaujot iepazīt arī Purvīša darbus, kas sadeguši Otrā pasaules kara laikā.

Ogrēnieši Purvīti sauc par savējo. 3. martā, Purvīša dzimšanas dienā, tiek atklāta pasākuma programma pusgada garumā ar devīzi “Satiec Purvīti”. Kāpēc Purvītis un Ogre? Jo tieši Ogres novada Taurupes pagastā ir Purvīša dzimtās mājas “Vecjauži”, kur viņš aizvadījis savas dzīves pirmos 16 gadus. “Es domāju, ka katrs Latvijas iedzīvotājs ir redzējis Purvīša gleznu. Ja viņš nav redzējis gleznu, kas ir uzgleznotas, tad viņš ir redzējis ainavu, kādu to ieraudzīja Purvītis, un faktiski padarīja Latvijas ainavu pa tādu nacionālo vērtību, nacionālo kanonu,” saka Laila Baumane, programmas “Satiec Purvīti” projektu vadītāja.

“Satiec Purvīti” programma 3. martā tiek atklāta ar svētku koncertu un divām Purvītim veltītām izstādēm Ogres novada Kultūras centrā. Savukārt jau no šodienas Ogres gājēju tunelī apskatāmas 16 Purvīša gleznu reprodukcijas. “Šīs reprodukcijas ir īpašas ar to, ka tās ir vairs tikai reprodukcijas, jo oriģinālie darbi Otrā pasaules kara laikā gājuši bojā,” norāda Laila Baumane.

Jūnijā uz Ogri atceļos arī Purvīša oriģināldarbi un tiks atklāta izstāde, kas darbosies paralēli izstādei Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Ogres Vēstures un mākslas muzeja pārstāve Inga Zvirbule: “Muzejā būs oriģināldarbi gan no Nacionālā mākslas muzeja krājuma, gan arī no “Zuzeum” mākslas centra. Ir valodas, ka arī Purvīša spieķis būs apskatāms pie mums, kas bija tāds neatņemams visa radošā darba atribūts.”

Pasākuma organizatori ReTV atklāj, ka arvien meklē veidus, kā runāt par Purvīti un Ogri. Tāpēc pusgada garumā tiks organizētas gan gleznošanas meistarklases novadā, kā arī attīstīts Purvītim veltīts tūrisma maršruts. “Šis maršruts galvenokārt vedīs pa Taurupes pagastu. Tāpat maršrutā mēs esam iekļāvuši vairākas ainaviski skaistas apkārtnes vietas. Mēs gan nevaram droši apgalvot, ka Vilhelms Purvītis tur tiešām ir sēdējis un šīs ainavas gleznojis, jo ir zināms, ka savos darbos viņš bieži vien apvienoja vairākas Latvijas skaistās vietas,” saka Elīna Baltiņa, Ogres novada tūrisma plānošanas un attīstības nodaļas vadītāja.

Skolām izstrādāta interaktīva spēle “Satiec Purvīti”. Ogres novada jaunatnes darbiniece Zita Bērziņa-Igaune stāsta: “Varēja just, ka to zināšanu nav. Kad nav zināms, ka šeit viņš audzis, šīs dzimtas mājas un kāda ir saistība. Sapratām, ka ir jāinformē varbūt ar tādiem tiešām interesantiem faktiem.”

Laila Baumane ReTV uzsver, ka Purvīti nevaram skatīt tikai kā izcilu latviešu gleznotāju. “Atkal jau, kā mēs šodien teiktu, menedžera talants. Bez Vilhelma Purvīša spējas noorganizēt, mums nebūtu Latvijas Mākslas akadēmijas mūsdienu, jo tai viņš ir licis pamatus. Nebūtu Latvijas Nacionālā mākslas muzeja.”

Par godu Vilhelma Purvīša jubilejai šovakar no pulksten 18.00 līdz diviem naktī izgaismots tiks Ogres Kultūras centra tornis ar Purvīša stāstu. 


#SIF_NVZ2022