Sākusies jaunā medus sezona

Šogad Latvijā medus sezona sākusies agri un strauji. Biškopji saka - netipisks pavasaris, un jāsāk domāt, kā nozarei iztikt turpmāk. Parādījušās arī jaunas tendences - ja medus ir mazāk pieprasīts Eiropā, tad citi bišu produkti tiek izpirkti ātri. Šobrīd galvenie darbi zemnieku saimniecības “Baļļas” bišu dravā ir jaunā medus ievākšana, medus telpu uzlikšana, lai saimēm būtu pietiekami daudz vietas un darba un nenāktu prātā spietošana, kā arī tās kontrole. Šogad bites spieto vairāk nekā citus gadus, ko ietekmējis ilgstošs aukstais periods.

Ieva Begholde ,z/s “Baļļas” saimniece: “Aukstajā periodā bites jau bija pamodušās, aplidojušās un sākušas palielināties un paplašināties. Saime jau bija stipra, un tad uznāca siltais periods - saime saaudzēta, vietas nav, darba nav un lidojam gaisā, spietojam. “

Helmuts Begholds, vz/s “Baļļas” saimnieks: “Ir vecā māte, jūs viņu noķersiet, aizvedīsiet mājā, ieliksiet jaunā stropā, uzreiz notiek process, nekas neapstājas, vecā māte uzreiz dēj, jums viss ir čikiniekā.”

Tieši filmēšanas brīdī viena saime nolēmusi spietot. Kā to savākt un nepalaist prom, bija praktisks piemērs arī topošajiem un jaunajiem biškopjiem, kuri šai saimniecībā agūst praktiskās iemaņas.

Jāteic, ka jaunā sezona vispirms sākas ar kritušo saimju apzināšanu, kas nav pārziemojušas. Pieļaujamā norma ir ap 15 %, ja ir vairāk, tad tā ir kritiska situācija. Lai arī vēl tiek apkopoti šī gada aptaujas rezultāti, biškopji saka – bites pārziemojušas labi. “Baļļās” lēš, ka no viņu 500 saimēm kritušo skaits ir kādi 5%. Te arī atzīst, ka sezona iesākusies strauji un labi. Kāda tā būs tālāk, prognozēt nevar. 

Juris Šteiselis, Latvijas Biškopības biedrības padomes priekšsēdētājs: “Tik agrs pavasaris, kā šogad, tāds nav bijis. Medus bija ievākts jau maijā, kas vispār ir ļoti rets gadījums. Tagad viss zied. Mums ir ļoti grūti prognozēt, kas notiks vēlāk. Teiksim, noziedēs liepas tūlīt. Iespējams, ka bitēm būs jāsāk barot cukursīrups, lai viņas varētu sagaidīt kaut kādus vēlos nektāraugus. Varētu būt diezgan kritiski. Principā nav pieredzes, ka tik agri viss nozied, kas notiek pēc tam, tāds ir jautājums.” 

Saražotā medus noieta ziņā arī šogad biškopjiem nesola vieglus laikus, viens no iemesliem ir ģeopolitiskā situācija, bet tirgus tiek piesātināts arī ar nepamatoti lēta medus ienākšanu Eiropas tirgū no valstīm, kas nav Eiropas Savienībā. Lai spētu noturēties, “Baļļās” orientējas uz mazumtirdzniecību un citu bišu produktu ražošanu. 

Ieva Begholde: “Ziedputekšņi, bišu maize, bišu māšu peru pieniņš un propoliss. Principā šīs lietas šobrīd, ja biškopis viņas ievāc, viņas var pārdot neierobežotā daudzumā par krietni labāku cenu nekā pašu pamatproduktu medu.”

Pavisam Latvijā ir ap 3000 biškopju, kuru bites saražo ap 300 000 tonnu gadā.