Sakaru torņos plīvos Latvijas karogi

Viena no valsts svētku tradīcijām Latvijā ir karogu pacelšana augstākajos sakaru torņos. Šajās dienās par godu 18. novembrim karogi tiek pacelti 15 torņos, arī Viesītē.

Latvijas Valsts radio un televīzijas centra darbinieki – profesionāli inženieri augstkāpēji – gatavojas atbildīgam uzdevumam – pacelt Latvijas karogu Viesītes sakaru tornī.

Darbs lielā augstumā ir viņu ikdiena, bet katru reizi tas ir risks. Viens no riska faktoriem ir laika apstākļi. Ja vēja ātrums pārsniedz 12 metrus sekundē, tad darbs augstumā nav iespējams. Latvijas Valsts radio un televīzijas centra inženieris augstkāpējs Mārtiņš Markevics stāsta: “Šodien ir paveicies ar laika apstākļiem, jo ir sauss tornis. Ir gadījies, kad ir jākāpj diezgan lielā vējā un arī sniegā. Mastā kāpjot, mums ir drošības sliede, kur mēs ejam pa vagoniņu, tas visu laiku nodrošina sakabi.”

Viesītes sakaru torņa augstums ir 156 metri – tas ir aptuveni divas reizes mazāk nekā tornim Rīgā, Zaķusalā, kas ir Latvijā un Eiropas Savienībā augstākais tornis un sasniedz 368 metru augstumu. “Pateicoties šim tornim, kurš atrodas Viesītē jau 25 gadus, tiek nodrošināti vairāki pakalpojumi, kas nepieciešami sabiedrībai. Tie ir sakaru pakalpojumi. Šeit ir trīs mobilie operatori, kas nodrošina iespējas un pārklājumu mobilajā tīklā. Šeit vēl atrodas platjoslas pieslēguma punkts, kas ir ātrgaitas internets. Arī iekārtas, kas nodrošina gan sabiedrisko mediju, gan citu mediju apraidi,” stāsta Ģirts Ozols, Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs.

Skanot Latvijas valsts himnai, Viesītes sakaru torņa karoga mastā tika uzvilkts sarkanbaltsarkanais karogs. Savukārt klātesošie dziedāja himnu, turot rokās karogu, kas plīvos citā tornī. “Šī karogu pacelšana ir ļoti emocionāls brīdis. Es esmu piedalījies Zaķusalas krastmalā karoga pacelšanā. Manā atmiņā ir arī brīdis, kad pacēlām Ukrainas karogu dažas dienas pēc kara sākuma Ukrainā. Ar šī karoga pacelšanu mēs parādām, kas ir mūsu valsts, mūsu pārliecību par valsti. Mēs dodam arī spēku iedzīvotājiem pacelt acis uz debesīm un tur redzēt Latvijas valsts karogu plīvojam,” uzsver Tālis Linkaits, satiksmes ministrs.

Valsts karogu pacelšana 18. novembra un 4. maija svētkos Latvijas Valsts radio un televīzijas centra augstākajos sakaru torņos tika sākta 2014. gadā. Karogi sakaru torņos ir ne tikai svētku rotājums, bet arī atgādinājums par sakaru infrastruktūras nozīmi brīvas informācijas pieejamībā visiem Latvijas iedzīvotājiem. Plānots, ka sarkanbaltsarkanie karogi 15 sakaru torņos plīvos līdz 21. novembrim.