Saīsināts karantīnas un izolācijas laiks strādājošajiem un bērniem

Par vairākām dienām samazināts mājas karantīnas laiks kontaktpersonām un izolācijas laiks kovida pozitīviem cilvēkiem. Tādu lēmumu valdība pieņēmusi, lai izvairītos no darbinieku trūkuma sabiedrībai kritiski svarīgās nozarēs, tomēr līdz šim brīdim daudzi sabiedrībā nav izpratuši, kādas tad ir izmaiņas.

Valdības noteiktās izmaiņas attiecībā uz izolācijā un mājas karantīnā pavadīto laiku jau ir stājušās spēkā. Tās paredz četras iespējas vakcinētām personām, kuras noteiktas kā kontaktpersonas: Pirmā - sēžam mājās karantīnā desmit dienas (iepriekš noteikumi paredzēja 14 dienas). Otra iespēja ir šāda: “Ja nav parādījušies simptomi septītajā dienā, var taisīt testu. Izolāciju var pārtraukt ātrāk, ja tests ir negatīvs.” Tā norāda Ilze Arāja, SPKC pārstāve.

Tad ir vēl trešā iespēja - kontaktpersona turpina strādāt darbā, bet pirmajā dienā pēc kontakta veic laboratorisko testu, atkārtotu trešajā jeb ceturtajā dienā, saņemot negatīvu ātro testu. Un ceturtā versija - septiņas dienas jātaisa testi, tiem jābūt, protams, negatīviem. Tikmēr nevakcinētām kontaktpersonām - tāpat kā līdz šim - karantīnā jāatrodas 14 dienas. Savukārt īpašs regulējums izstrādāts cilvēkiem, kuri strādā kritiski nozīmīgās nozarēs. “Ir speciāls regulējums medicīnas darbiniekiem, policistiem, glābējiem. Tādas infrastruktūras, kas ir kritiski nepieciešamas, bet arī ievērojot papildus drošības pasākumus, tātad - resperatoru lietošanu.

Savukārt ar kovidu inficējies cilvēks dodas izolācijā, darba pienākumus var atsākt pildīt astotajā dienā, ja diennakti pirms tam nav sajutis slimības pazīmes. “Arī attiecīgi valkājot resperatoru - līdz desmitajai dienai,” saka Ilze Arāja.

Izmaiņas skar arī pirmskolas vecuma bērnu un skolēnus. Turpmāk bērni, kuri noteikti kā kontaktpersonas, mājas karantīnā atrodas desmit, nevis 14 dienas. Savukārt bērni pēc inficēšanās ar kovidu mācības var atsākt astotajā dienā, ja pirms tam diennakti nav bijuši simptomi. “Nav nepieciešams veikt testu; arī ārsta izziņa, atgriežoties skolā,” norāda Ilze Arāja.

Tas tādēļ, lai atvieglotu, jau tā pārslogotās laboratorijas, gan arī ģimenes ārstu ikdienu. Tiesa gan - ja bērnam laboratorijā nebūs veikts tests, viņš nesaņems izslimošanas sertifikātu. 


Foto: Freepik