Saimniecībās, kurās izmanto gāzes balonus, jārēķinās ar cenu kāpumu

Eiropas gāzes cenas sasniedza jaunu rekordu, kas ietekmēs arī Latvijas tirgu un patērētājus. Tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ikdienā izmanto gāzes balonus, arī būs jārēķinās ar to, ka tie paliks dārgāki.

Aptaujātie gāzes balonu tirgotāji norāda - vispopulārākais tilpums ir 50 litru gāzes balons. Pirms gada par to bija jāmaksā 24 eiro; tagad 26 eiro, bet pēc laika būs jāmaksā 28 eiro. “Tieši dabasgāzes kāpums nav tā lieta, kas mūs ietekmē vairāk. Mums elektroenerģijas patēriņš vai cenu pieaugums būtiski ietekmē,” atzīst Kitija Šiliņa, “Linde gas” komunikāciju vadītāja.

To, ka gāzes cenas ir kāpušas, izjūt arī valmierietis Ingus, kurš gāzes balonu maina reizi divos mēnešos. “Mums tak viss paliek dārgāks, nu, viss. Nu, ko tu darīsi, ja ar kaut ko ir jāsilda. Elektrībai cena tāpat ir cēlusies, nu, labi, būs ar novembri, bet mums tak vieglāk nepaliks.”

Gāzes cenu kāpuma dēļ valmierietis domā par alternatīvām. “Nu, mums ir arī elektriskā plīts, mēs jau tagad domājam, kas ir lētāk - gāze vai elektrība -, visu laiku iznāca, ka gāze ir lētāka.”

“Lietotājiem arī ir vienkārši jāuztver. Gāze pirms gada bija ļoti lēta, tagad tā ir ārkārtīgi dārga. Tas nozīmē, ka ir jāgatavojas šim te šokam - redzēt skaitļus savā pirmajā rēķinā. Protams, tajās vietās, kur dabasgāze tiek izmantota kā primārais energoresurs,” saka Reinis Āboltiņš, enerģētikas eksperts, Rīgas Tehniskās universitātes doktorants.

Gāzes cenu kāpumam ir vairāki faktori. Viens no tiem ir politisks, kas saistīts ar lielāko gāzes apgādātāju “Gazprom”. “Eiropā ziema pagājušā bija kādu laiku... beidzot bija ziema, arī mēs Baltijas valstīs, Latvijā piedzīvojām pēc ilgāka laika atkal tādu labāku ziemu. Tas nozīmē, ka pieprasījums pēc gāzes auga. Tas dzen augšā cenu, arī ierobežotas ieguves faktori globālajos sašķidrinātās gāzes tirgos, tie arī ietekmēja. Tie ir tie objektīvie faktori, tie no mums nav atkarīgi, tie nav saistīti tiešā veidā ar politiku,” skaidro Reinis Āboltiņš.

Eksperts tik lielu gāzes cenu kāpumu nevar atminēties un pieļauj, ka šī ir pirmā reize. “Stundas cenas gāzes biržā ir uzlekušas, līdz ar to - tāds lētums, kāds bija pirms gada šajā laikā, ja ceturtajā septembrī, kad sāk aktīvi runāt par aukstumu un gāzes cenām, pagājušajā gadā zemākā cena, par kuru piedāvāja gāzi, bija 44 eiro, bet šobrīd, jau mēnesi vēlāk, jau ir pat 70 eiro tiek sasniegti.”

ASV medija “Bloomberg” veidotajā pētījumā par gāzes cenu kāpumu secina, ka šajā ziemā visai pasaulei būs jāapzinās, cik patiesībā liela loma ir gāzei un tās cenām. Un eksperti saka, ka aukstas ziemas gadījumā problēmas var būt visai nopietnas – līdz pat reālam gāzes deficītam.


Foto: Freepik