Saeimā viendzimuma pāriem labvēlīgu lēmumu nepieņem

Pieņemot Civilās savienības likumu, divām pilngadīgām personām juridiski būtu iespējams reģistrēt savu kopdzīvi. Tas nozīmētu arī viendzimuma pāriem iespēju reģistrēt sevi kā ģimeni valsts priekšā. Taču pēdējā lasījumā Saeima šādu lēmumu nepieņēma. Saeimas deputāti izmantoja ideju - nebalsot, panākot, ka nav kvoruma.

Četrdesmit “par” un viens “atturas” – tāds bija šodienas balsojums Saeimā par Civilās savienības likumprojektu, bet pārējie parlamentārieši vienkārši nebalsoja. Tā kā likumu pieņemt drīkst vienīgi tad, ja balsojumā piedalās vismaz puse no parlamenta, šādu balsojumu neieskaitīja. LGBT un viņu draugu apvienības “Mozaīka” valdes loceklis Kaspars Zālītis saka: “Emocionālā līmenī tā ir vilšanās, jo cerība mums bija diezgan liela. Šis bija solis, uz kuru mēs gājām 3,5 gadus. No otras puses - šī nav zaudēta spēle, šeit nebija tikai kvoruma, šis likumprojekts nav noraidīts.”

Arī iepriekšējos balsojumos daudzi deputāti iebilda pret šo likumprojektu un tīši tajos nepiedalījās. Viendzimuma pāru tiesiskās atzīšanas regulējumu likumdevējam Satversmes tiesa bija uzdevusi sakārtot līdz 1. jūnijam. “Ir par agru lemt, jo Saeimai vēl ir iespēja savākt kvorumu. Mēs ticam, ka Saeimas deputāti tomēr lēmumu pieņems un virzīs likumprojektu uz priekšu. Likuma nepieņemšana vispār - Satversmes tiesas divu spriedumu ignorēšana,” uzsver Jūlija Jerņeva, zvērināta advokāte, kustības “Dzīvesbiedri” pārstāve.

Tikmēr līdz brīdim, kad tiks atrasts kāds risinājumus, viendzimuma pāri par savām tiesības turpinās cīnīties administratīvajās tiesās. LGBT apvienības “Mozaīka” pārstāvis Kaspars Zālītis norāda – jautājumi par ģimenes fakta konstatāciju var tikt risināti arī starptautiskā līmenī. “Ja Saeima necienīs, kā viņi līdz šim to ir darījuši, Satversmes tiesas spriedumu, tas mums paver iespējas vērsties Eiropas cilvēktiesību tiesā, aizstāvēt savas tiesības tur, bet tas ir jāizvērtē. Jāsaka godīgi, ar šīm tiesāšanām, kas jau ir Latvijā, valsts zaudē savus līdzekļus. Tas nozīmē - iedzīvotāji zaudē savu nodokļa maksātāja naudu.”

Ja vēl atlikušajos četros mēnešos šo likumprojektu neizdosies pieņemt šim sasaukumam, par tā skatīšanu varēs lemt nākamā Saeima. Tāpat arī, likumdevējam ignorējot Satversmi, Valsts prezidentam ir tiesības Saeimu atlaist. Valsts prezidenta kanceleja uz ReTV jautājumu par to, vai un kā reaģēs prezidents, atbildi šodien nesniedza.


Foto: Freepik