“Sadales tīkli” plāno paaugstināt tarifus. Saules paneļus uzstādījušie jūtas piemuļķoti

Cerot uz lētāku elektroenerģiju, pagājušajā gadā daudzas mājsaimniecības un uzņēmumi uzstādījuši saules paneļus. Tomēr tagad cilvēki jūtas piemuļķoti, jo jaunais uzņēmuma “Sadales tīkli” plānotais tarifu palielinājums par apmēram 75 procentiem izmaksas krietni palielinās. Savukārt komercparki uzskata, ka šāds solis dažu gadu laikā pilnībā apstādinās ilgtermiņa investīcijas šajā nozarē.

Dzīvnieku aizsardzības biedrība “Ķepu ķepā” šoruden atjaunojot kaķu māju, uzstādīja arī saules paneļus un siltumsūkni. Biedrības vadītāja Gundega Bidere ReTV teic, ka ar ieguldītajiem gandrīz 15 000 eiro nekas vēl nebeidzās, jo izrādījies, ka maksimālo saražoto elektroenerģijas apjomu bez pārvadu tīklu rekonstrukcijas neesot iespējams nodot, bet pēdējais piliens esot ziņa par “Sadales tīklu” tarifu kāpumu par 75%. “Mēs arī esam tie, kuriem tagad ir jāmaksā nauda par jauniem vadiem. Par kādu apkalpošanu mēs maksāsim, par ko? Par to, ka paši esam nopirkuši jaunus vadus, paši samaksājuši par to uzstādīšanu, paši uzstādījuši saules baterijas, tagad maksāsim par to, ka elektrība plūst vienā virzienā. Uzkrājas un plūst atpakaļ,” saka Gundega Bidere, DZAB “Ķepu ķepā” vadītāja.

Daudzās privātmājās saules paneļi tika uzstādīti arī izmantojot valsts atbalstu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) īstenotajā programmā. Pēc VARAM datiem, pagājušajā gadā saules paneļi visā Latvijā bijuši tikai 2000 mājsaimniecībās, bet tagad šis skaits pieckāršojies. Tomēr iedzīvotāji, kuri cerēja uz lētāku enerģiju, tagad jūtas piemuļķoti. Kā ReTV skaidro ministrs, mudinot iedzīvotājus ražot “zaļo enerģiju”, neesot bijis zināms par “Sadales tīklu” plānu paaugstināt tarifu. “Šādu apstākli neplānojām, jo tam mūsu ieskatā tajā brīdī nebija nekāda pamata, ņemot vērā, cik zems ir atjaunojamās enerģijas īpatsvars tieši no jaunu jaudu uzstādīšanas mums kopumā ir,” norāda Artūrs Toms Plešs, VARAM ministrs.

Uzņēmums “Sadales tīkli” skaidro, ka tarifu celšana bijusi neizbēgāma, bet mājsaimniecības, kuras uzstādījušas saules paneļus, vienalga būšot ieguvējas, salīdzinot ar citām mājsaimniecībām. “Mājsaimniecības, kurām ir saules paneļi, maksās nedaudz mazāk šo tarifu. Ja tā sevis saražoto patērē tūlīt, nevis nodod tīklā un pēc tam paņem, kad tas nepieciešams, tad uz šo tarifa mainīgā daļa, kas attiecināta tiek uz kilovatiem, netiks uz šim mājsaimniecībām attiecināta,” saka A/S “Sadales tīkli” pārstāve Gunta Līne.

Vēl lielākā neizpratnē ir komercuzņēmumi, kuru tarifs varētu pieaugt pat par vairāk nekā 500%. Ādažu topošā saules paneļu parka, kurā plānots kopumā uzstādīt 14 000 paneļu un gadā nodot 3350 megavatus, pārstāvis Renārs Liepiņš teic, ka tas pilnībā apstādinātu “zaļās enerģijas” attīstību gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. “Paceļot tarifu, izveidosies situācija, ka pēc iespējas mazāk investoru vēlēsies ieguldīt naudu un veidot šos parkus. Tas nozīmē, ka variants ar ilgtermiņa investīcijām risināt enerģijas cenu, no valsts puses pilnībā tiek izslēgts.”

Ekonomikas ministrija komentēt šo situāciju atteicās līdz brīdim, kamēr savu galavārdu nebūs teikusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija. Savukārt “Sadales tīkli” pārstāve Gunta Līne skaidro, ka pie būtiskā izmaksu kāpuma vainojams pārvades operators. “Ja uz citiem saviem ražojošajiem klientiem “Augstsprieguma tīkls” attiecina zemāku tarifu, tad mums šis tarifs ir būtiski augstāks. Jau esam diskutējuši ar pārvades operatoru, ka ši situācija noteikti ir jāmaina.”

“Sadales tīkli” plāno, ka jaunie tarifi, ko pašlaik vērtē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, varētu stāties spēkā nākamā gada jūlijā.Tomēr visticamāk regulators tajos vēl ieviesši savas korekcijas.


#SIF_NVZ2022