Sabiedrība un Kultūras ministrija panāk orķestra finansēšanu

Jelgavas Mūzikas vidusskolas audzēkņi un citi Jelgavas kamerorķestra atbalstītāji šorīt ar plakātiem rokās atbalsta akcijā aicināja domniekus attapties un nepieļaut plānoto kamerorķestra likvidēšanu. Kamerorķestra glābšanā iesaistījusies arī Kultūras ministrija, kura apņēmusies palielināt finansējumu vidusskolai, lai varētu apmaksāt orķestra mūziķu darbu, ja dome apmaksās diriģenta darbu un palīdzēs orķestra koncertdarbībai.

Jelgavas kamerorķestra stāsts aizsākās 2005. gadā, bet šorīt diriģents Aigars Meri pie Jelgavas domes klusumā diriģēja neredzamo orķestri. Par to, ka pieņemts lēmums kamerorķestri likvidēt, mūziķi uzzinājuši decembra nogalē. Kopš 1. februāra darba līgums ar viņiem pārtraukts, sirdī mājo vien cerība. “31. janvārī mūsu darbs ir beidzies. Mums ir izmaksāts atlaišanas pabalsts. Ir ziņas par Kultūras ministrijas iesaisti, liels paldies arī mūsu Jelgavas Mūzikas vidusskolas direktorei. Sadarbībā ar Kultūras ministriju ir atrasts risinājums, tagad gaidām atbildi no Jelgavas domes,” pauž Aigars Meri, diriģents.

Tikmēr atbalsta akcijas dalībnieki, starp kuriem bija vairāki Jelgavas Mūzikas vidusskolas audzēkņi, kam orķestris ir iespēja iegūt tādu pieredzi kādu nevar iegūt citur, ar plakātiem rokās aicināja deputātus attapties un neiznīcināt gadiem ilgi kopto.

Kritiku neizturot arī dzirdētā versija, ka lētāk uz Jelgavu atvest viesmāksliniekus. “Nebūtu šādu orķestru, nebūtu jau to profesionālo orķestru, jo tā jau ir tā mākslinieku kalve. Es absolūti nesaprotu šo domes lēmumu, bet, ņemot vērā ministrijas iesaisti, es ceru, ka tas domes lēmums tomēr būs loģisks,” pauž Ints Teterovskis, diriģents.

Lēmums likvidēt kamerorķestri esot pieņemts, jo neesot, kur rast kamerorķestra darbībai nepieciešamo finansējumu ap 100 00 eiro. Kā ReTV skaidro PI “Kultūra”, kuras paspārnē bija arī kamerorķestris, finansējums iestādei ar katru gadu sarūkot. “2021. gadā samazinājums 5% iestādes “Kultūra” budžetam, šogad jau no šī samazinātā budžeta vēl 3% samazinājums. Tā kā pēdējos gados ir būtisks samazinājums,” atzīst Mintauts Buškevics, Jelgavas valstspilsētas PI “Kultūra” vadītājs, Jelgavas domes deputāts.

Neizpratnē par to ir akcijas organizētāji biedrība “Jelgavas attīstībai”, kā arī citi atbalstītāji, kuri pārmet domei nesaimnieciskumu. “Vissliktākajā gadījumā tas varētu būt, ka mēs šogad kaut ko mazāk uzceļam, jo uzcelt var pēc gada, bet pateikt jauniešiem, ka pēc gada, diviem vai trim jūs šo izglītību dabūsiet, nav iespējams,” atzīst Jānis Āboliņš, biedrības “Jelgavas attīstībai” valdes priekšsēdētājs.

Pēc izskanējušās ziņas par orķestra likvidāciju un opozīcijas intereses, Kultūras ministrija apsolījusi segt desmit orķestra mūziķu atalgojumu, piešķirot papildus finansējumu Jelgavas Mūzikas vidusskolai. Savukārt deputātiem, šodien apstiprinot budžetu, bija jāatrod līdzvērtīgs finansējums ap 55 000 eiro diriģenta atalgojumam un orķestra koncertdarbībai pilsētas vajadzībām. Ar sabiedrības iesaistīšanos tas arī izdarīts, vismaz šogad Jelgavas kamerorķestris varēs darbu turpināt. Ja ministrija turpināšot finansiāli atbalstīt mūziķus, visticamāk, ar šādām problēmām turpmāk nebūšot jāsaskaras.