Rudenī aktualizējas jautājums par bezpajumtnieku vakcināciju

Sākoties aukstajam laikam, nakts patversmēs atkal vērojams klientu pieplūdums, kas aktualizē jautājumu par šo cilvēku vakcināciju. Pašās nakts patversmēs vakcinēto klientu skaits krasi atšķiras, - ja Liepājā potes ir gandrīz visiem iemītniekiem, Latvijas Samariešu apvienības Ventspils naktspatversmē tie šobrīd ir tikai 15 cilvēki. Iestādes atzīst, ka liela nozīme vakcinācijas aptveres palielināšanā esot bezpajumtnieku savstarpējā komunikācija.

Šobrīd Nacionālajā veselības dienestā (NVD) nav apkopota jaunākā statistika par Latvijā vakcinēto bezpajumtnieku skaitu, taču maijā no nakts patversmju 670 klientiem vakcīnai bija pieteikusies aptuveni puse. Bezpajumtnieku vakcinācija notiek pēc ierastajiem algoritmiem, ja kāds to vēlas saņemt, viņa atrašanās vietā - visbiežāk nakts patversmē - tiek organizēta izbraukuma vakcinācija. “Galvenais saziņas līdzeklis un motivators ir konkrētas pašvaldības sociālais dienests. Sasniegt šo auditoriju ar jebkādiem komunikācijas modeļiem ir diezgan apgrūtināti. Tur ļoti būtiska ir šī personiskā komunikācija,” skaidro Inga Vasiļjeva NVD, Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve.

Liepājas nakts patversme var uzņemt aptuveni 120 cilvēkus, klientu skaits šeit, salīdzinot ar vasaras periodu, ir pieaudzis no 30 uz 50. Gandrīz visi no viņiem jau pirms kāda laika kopīgā pašvaldības organizētā potēšanās reizē bija vakcinējušies pret Covid-19, teju katrs jaunpienācējs patversmē vai nu izrāda interesi par vakcināciju, vai to jau saņēmis pie ģimenes ārsta. Savukārt Latvijas Samariešu apvienības Ventspils naktspatversmē no 38 pieejamajām gultas vietām šobrīd aizņemtas trīs. Ja pērn kopīgā vakcinācijas reizē devas saņēma 15 cilvēki, naktspatversmes vadība prognozē, ka šāds vakcinēto skaits saglabāsies arī ziemas mēnešos. “Mums tā doma ir šāda - nevakcinējušies cilvēki ierodas naktspatversmē, viņi uzturas telpā, kur ir tieši tādi paši nevakcinētie. Ja pārvietojas pa naktspatversmi ārpus istabas, tad nēsā maskas. Protams, tas sarežģī visu klientu uzņemšanas procesu,” pauž Andis Sukurs, Latvijas Samariešu apvienības Ventspils nodaļas vadītājs.

 “Arī šobrīd mēs šo jautājumu risinām, ka mums būs ātrie testi, tad mēs viņu varam ievietot atsevišķā telpā, lai nebūtu saskarsme ar citiem, tad viņš veic šo testu, ja ir nepieciešams, varēs veikt arī nopietnāku testu. Tuvojoties aukstajam laikam, nebūs tā, ka mēs nepaņemsim cilvēku, kuram nav Covid-19 pote vai nav iespēja veikt analīzi,” saka Oksana Martinova, Liepājas nakts patversmes vadītāja.

Lielākā daļa aptaujāto bezpajumtnieku norāda, ka jau ir saņēmuši Covid-19 vakcīnu, vai vēlas to darīt. Visbiežāk par šādu izvēli viņus pārliecina līdzgaitnieku pieredze un vajadzības. “Es vakcinējos, jo nevēlos saslimt, nevēlos aplipināt citus. Man bieži vajag doties uz pilsētu risināt savas darīšanas. Ja nebūtu vakcīnas, tad būtu problēmas, bet šobrīd viss ir kārtībā. Labprāt būtu vakcinējies ar Krievijas poti. Tā kā mums tādas nav, izlēmu saņemt “Johnson & Johnson”,” saka Jurijs, bezpajumtnieks.

Arī nakts patversmes pamanījušas, ka viņu klienti lielākoties vēlas saņemt “Johnson & Johnson” poti, ņemot vērā, ka tai ir nepieciešama tikai viena deva. Nacionālais veselības dienests jau paziņojis, ka “Johnson & Johnson” novērsis iepriekš konstatētās problēmas, atsācis vakcīnu piegādi. Nakts patversmes cer, ka tādējādi vakcinēto bezpajumtnieku skaits vēl palielināšoties.


Foto: Freepik