Robots Juris nepagurstot ravē dilles Cēsu pusē

Kādā tīrumā Cēsu pievārtē darbu šopavasar ir sācis Juris. Viņš ir iesējis dilles aptuveni desmit hektāru platībā un nu tās nepaguris ravē. Lai strādātu 24 stundas diennaktī Juris neprasa daudz, tikai saules gaismu. Juris ir bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmuma “Field and Forest” šogad iegādāts lauksaimniecības robots. Kā norāda uzņēmuma saimnieks Gundars Skudriņš, roboti vairs nav lauksaimniecības nākotne, tā jau ir absolūta nepieciešamība.

No attāluma varētu izskatīties, ka pa tīrumu Cēsu nomalē pārvietojas kaut kas līdzīgs kosmiskās izpētes iekārtai jeb Marsa roveram. Bet patiesībā tas ir lauksaimniecības robots, kura uzdevums ir visu vasaru rūpēties par šo tīrumu. Kā sarunā ar ReTV stāsta lauksaimniecības uzņēmuma “Field and Forest” saimnieks Gundars Skudriņš: “Šis ir robots, kas pats gan iesēj, gan arī ravē. Mums bija iespēja ar Lauku atbalsta dienesta palīdzību šo pirmo robotu iegādāties. Iesējām dilles un tagad viņš jau sēšanu ir paveicis, tagad viņš ravē.”

Robotam kā čaklam un cītīgam darbiniekam, uzņēmumā “Field and Forest” dots vārds Juris. Kā norāda uzņēmuma saimnieks, tas strādā maksimāli videi draudzīgi. Robota svars ir vien nepilna tonna un tas pārvietojas ar enerģiju, kas iegūta no saules. Gundars Skudriņš izrāda savu strādnieku: “Kā redzam Juris strādā, viņš neko neprasa, pēc būtības viņam ir baterija, barojas no saules, pāris elektromotori un, tad ir lielākā vērtība, viņa smadzenes, viņa gudrība. Tas viņu atšķir. Ja runājam tālāk, ir traktors, cilvēks, degviela, kaut ko kvēpina, viņi ir smagi un tā tālāk.”

Robots trīs stundu laikā spēj apsēt vai izravēt tīrumu viena hektāra platībā. Ravējot augus, iekārtas precizitāte ir tikai viens centimetrs. Gundars Skudriņš precizē: “Tā kā viņš zina, kurā vietā viņš ir iesējis sēkliņu, tad viņš arī to nazīti liek strap sēkliņām un tad pārējie ir lemesīši. Viņš to dara ļoti precīzi, tad viņš apiet riņķī tam sējumam un tad, kad šeit varēs redzēt augus, tie būs izdīguši, tad jau iesim tuvāk tam augam un ravēsim vēl precīzāk.”

Skudriņš norāda, ko roboti lauksaimniecībā ir realitāte, bez kā tagad jau nav iespējams saimniekot, jo nozarē valda pamatīgs darba roku trūkums. Viņaprāt būs vēl roboti, arī paši jau domā par tādiem, jo robots paceļ lauksaimniecību citā līmenī, citā domāšanas viedā. Konkrēti šo robotu iepriekš ir testējuši uzņēmuma sadarbības partneri Eiropā. Rietumvalstīs to izmanto, piemēram, cukurbiešu audzēšanā. Tā cena ir nedaudz zem 100 tūkstošiem eiro.